Ako behať na bežeckom páse
Otázka ako správne a efektívne bežecké trenažéry používať je veľmi individuálna, v podstate tu platí niekoľko pravidiel:
Kedy bežecký pás využívať a ako často?
Pre redukciu váhy je najlepší tréning ráno na lačno, keď sú zásoby glykogénu (krvného cukru) v organizme na najnižšej úrovni, v dôsledku toho je telo nútené oveľa skôr spaľovať tuky. Vždy by ale človek mal behať s odstupom od jedla minimálne 2-3 hodiny. Pre kondičný domáci tréning je vhodná bežecká aktivita minimálne 3-4x do týždňa. Typickou chybou začiatočníka je príliš vysoká rýchlosť behu, ktorá je skôr na škodu. Rozumná intenzita cvičenia je nevyhnutným predpokladom k tomu aby u cvičenia vydržali.
S akou intenzitou teda bežecké trenažéry používať ?
Absolútnym základom účinného tréningu je pre všetky aerobné aktivity, teda i bežecký pás, tepová frekvencia, hlavný ukazovateľ intenzity cvičenia. Pre bežný kondičný tréning je najvhodnejšie držať sa prevažne v nižších tepových frekvenciách tak okolo 70% maximálnej tepovej frekvencie. Maximum orientačne zistíte odčítaním svojho veku od čísla 220. (napr. pre 35 ročného človeka 220-35= 185 tepov/minutu). Bez merania tepovej frekvencie len ťažko dosiahnete požadovaných výsledkov a bežecký pás nesplní Vaše očakávania. Výborné sú bežecké trenažéry vybavené programom regulujúcim rýchlosť behu podľa vašej tepovej frekvencie, máte tak istotu optimálneho výkonu. Viac o možných funkciách sa dočítate na stránke Ako vybrať bežecký pás.
Ako dlho by mal trvať jeden tréning na bežeckom páse?
K dosiahnutiu potrebného tréningového efektu náš organizmus potrebuje dostatočne intenzívne a početné podnety. To znamená pravidelný, ale tiež dostatočne dlhý a intenzívny tréning. Obecne ale možno povedať, že pokiaľ chceme dosiahnúť zníženie podkožného tuku, je treba behať dlhšie než 30 min. a so správnou tepovou frekvenciou, tak aby telo energiu čerpalo z tukov.
Dôležitá je vhodná obuv
Pre behanie určite použite vhodnú športovú obuv. Obuv by mala byť pohodlná, s utlmovacou penou. Bežeckú obuv vyberajte vždy o niečo väčšiu, než si kupujete bežnú obuv. Bota by mala sedieť na nohe, nemala by sa vyzúvať, ani tlačiť na prstoch alebo nárte. V ponuke nájdete veľa variánt odpruženia, s utlmujúcou penou, alebo i so vzduchovými vankúšikmi. Vyberajte hlavne pocitovo, nie len očami.
Ako správne behať na bežeckých pásoch?
Pri behaní na bežeckom páse držte telo rovno, len s veľmi miernym predklonom, stehná zdvíhajte vyššie s tým, že pri dopade nebudete predkopávať z kolien, ale došľapnete cez kolísku chodidla v rovine dopadu na bežecký pás. Ruky majú správne zvierať počas celého pohybu v lakti takmer rovnaký úhol a hlavne pohyb prenáša ramenný kĺb (s vyššiou rýchlosťou je väčší i rozsah pohybu v ramene). Ruky sú uvolnené, prsty mierne zovreté.
Bežecký pás, tréning a výživa
Najlepšie je využívať bežecký pás aspoň 3x týždenne, pre redukciu váhy ideálne ráno na lačno s možnosťou podpory L-carnitinu na spalovanie tukov. Na skvalitnenie, regeneráciu a uvolnenie je dobré na záver použiť strečing (preťahovacie cviky). Vhodné je upraviť i svoje výživové návyky. Rozdelte celkový denný energetický príjem do niekoľkých menších jedál, čo v praxi znamená predovšetkým pravidelný stravovací režim (raňajky, desiata, obed, olovrant a večera). Po obede a podvečer je potom pre spalovanie tuku dobré obmedziť príjem sacharidov v strave a zvýšiť podiel bielkovín. Dôležité je tiež nezabúdať ani na ostatné dôležité látky - ako je vláknina, vitamíny, minerály a kvalitné tuky (tzv. esenciálne mastné kyseliny). Pitný režim zabezpečíte obyčajnou stolovou vodou, nesladenými čajmi v menšej miere minerálkami a iontovými nápojmi.
Na záver neostáva nič iné než popriať predovšetkým veľa pevnej vôle so zameraním na ciele. Pokiaľ u cvičenia na bežeckých pásoch vydržíte, po pár mesiacoch sa stane behanie na ňom súčásťou Vášeho denného režimu a zárukou psychickej pohody.
Pozrite sa na rady našich profesionálov ako správne vybrať bežecký pás.