Ako používať hrudný pás
Ideálnym a u niektorých trenažérov (napr. veslovacích) aj jediným spôsobom ako merať tepovú frekvenciu je meranie cez hrudný pás. Jedná sa o veľmi presné a komfortné meranie s presnosťou EKG využívanej aj profesionálnymi športovcami.
Niektoré trenažéry (napr. amerických značiek Nordictrack, Proform) využívajú bluetooth pripojenie, ale väčšina značiek (ako Tunturi, Housefit a pod.) je častejšia technológia analógového prenosu s frekvenciou 5 kHz. Dôležité je predovšetkým to, aby bola frekvencia hrudného pásu nekódovaná. Je to z dôvodu, aby ste mohli využívať ten istý hrudný pás na viacerých trenažéroch a nemuseli zakaždým kupovať nový. Nekódované hrudné pásy ktoré možno používať so športtestermi vyrábajú samozrejme aj niektorí výrobcovia športtesterov ako napr. Sigma, Polar a pod.
POZOR! Hrudné pásy určené k športtesterom Polar, Garmin a pod. je prenos signálu kódovaný, aby ste mali "originálny prenos" a nenarušoval Vám ho niekto iný pri tréningu. Z tohto dôvodu nie je možné spravidla kombinovať hrudné pásy od športtesterov a pod. s cardio trenažérmi. Viac o spôsobe merania tepovej frekvencie nájdete v našom článku Ako merať tepovú frekvenciu.
Čo je dôležité vedieť o používaní hrudného pásu?
Dôležitým parametrom pri výbere hrudného pásu je možnosť výmeny batérií, rad aj značkových pásov túto možnosť nemá, takže po vybití batérie musíte zakúpiť pás nový (cca 300-400 hodín prevádzky). Pri pásoch s vymeniteľnou batériou len vymeníte batériu a pás funguje ďalej.
Druhým parametrom je spoľahlivosť hrudného pásu a to ako „sedí“ na tele. Ide predovšetkým o materiál pásu, jeho tvar a umiestnenie elektród. Rozumným a pritom cenovo dostupným riešením je napr. hrudný pás SIGMA, ktorý je kvalitne spracovaný a má práve možnosť výmeny batérií.
Čo sa týka samotnej aplikácie pred cvičením, tak je potrebné vedieť, že pred každým tréningom musíte mať dotykové ploché elektródy na páse navlhčené, aby boli vodivé pre presnosť signálu (to je častá chyba prečo potom zákazníkom nefunguje prenos na trenažéri). Je dobré ešte poznamenať, že pás nie je potrebné s trenažérom zakaždým znova párovať, po nasadení pásu sa sám s trenažérom spáruje do pár sekúnd. Po tréningu odporúčame pás zakaždým opláchnuť od potu, potom ho ale vždy dôkladne vysušte.
Upozorňujeme, že hrudné pásy by nemali používať ľudia s lekárskym implantátom, prípadne s podporným srdcovým prístrojom!