Príďte si osobne vyskúšať a nechať poradiť s výberom trenažérov, posilňovacích strojov či fitness doplnkov na domáce cvičenie. Naši odborní poradcovia vám radi všetko vysvetlia na bratislavskej pobočke.
Benefit icon Doprava ZADARMO nad 79 EUR Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezieme a zmontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záručný aj pozáručný Benefit icon CEZ 100 ZNAČIEK V PONUKE viac ako 40 000 ks skladom Benefit icon Odoslanie v deň
objednania do 15 h

Ako vybrať činky

Základným vybavením pre každú posilňovňu by mali byť činky, či už jednoručné alebo obojručné. Aj keď ich možno napodobniť napríklad 5 l fľašami s vodou, kvalitná činka a jej ergonómia sa ťažko nahrádza! V tomto článku sa dozviete všetko o typoch osí, ich rozdelení, materiáloch, využití a ďalšie užitočné informácie.


DRUHY ČINIEK A ICH VYUŽITIE

DRUHY ČINIEK A ICH VYUŽITIE

 

Činky pre aerobic:

  • Vhodné pre: aerobic
  • Výhody: Sú ľahšie a ergonomické. Obvykle majú povrchovú úpravu z vinylu, gumy alebo plastu, čo zaisťuje bezpečnosť a pohodlie pri cvičení. Tieto činky majú nižšiu hmotnosť, čo umožňuje rýchle a dynamické pohyby bez rizika zranenia, ideálne pre aeróbne cvičenie, kde je kladený dôraz na koordináciu a vytrvalosť.

Jednoručné činky:

  • Vhodné pre: Bicepsové zdvihy, tricepsové tlaky, výpady, rumunské mŕtve ťahy
  • Výhody: Umožňujú izoláciu jednotlivých svalových skupín, pomáhajú odstraňovať svalové disbalancie a zlepšujú koordináciu.

Obojručné činky (dlhá os):

  • Vhodné pre: Benchpress, drepy, mŕtve ťahy, tlaky na ramená
  • Výhody: Umožňujú komplexný tréning pre rast sily a svalov.

Špeciálne osi:

  • Typy: Erzeta, Trap bar, Bow bar, Multiúchopová
  • Vhodné pre: Špecifické cviky, ktoré nie sú nevyhnutné pre začiatočníkov, ale skvele spestrí tréning pokročilým cvičencom.
  • Výhody: Zaisťujú lepšiu techniku ​​a bezpečnosť pri ťažkých cvikoch.

 

 

 

 

 

NAKLADACIE x PEVNÉ 

Pri výbere činiek sa stretnete s pevnými činkami, pri ktorých nie je možné meniť hmotnosť a s hriadeľmi, ktoré sú prázdne alebo nakladacie.

Nakladacia činka

 

 

 

 

Malá posilňovňa/ tréning v byte: Tu väčšinou býva limitujúci priestor, ktorý pre svoju domácu posilňovňu máte, preto ušetriť každý centimeter je to najpodstatnejšie. Vhodnou voľbou sa ponúkajú činky nakladacie, pretože vás limituje iba dĺžka nakladacieho tŕňa. Tento typ činiek je zároveň cenovo dostupný. Vhodnou a veľmi obľúbenou alternatívou, je činka variabilná, čo je činka, ktorá ponúka možnosť zmeny závažia počas pár sekúnd jednoduchým pootočením rukoväte.

 

 

 

 


Bez limitácie priestoru: Pokiaľ máte posilňovňu, ktorú navštevuje viac osôb zároveň a máte dostatočné priestory, je najvhodnejšou voľbou zaobstarať jednoručné činky s pevným závažím. Nespornou výhodou je čas, ktorý ušetríte, keď nemusíte odovzdávať závažia, zároveň je ich použitie oveľa pohodlnejšie, pretože zaváža pevne drží a keď si napr. činky chcete nadhodiť z nôh, nezaryjú sa vám do stehien! Limitujúce môže byť cena a priestor, ktorý činky zaberajú.

Jednoručné činky TRINFIT

VARIABILNÁ ČINKA

TRINFIT činka nakládací

 

Variabilné činky sú praktickou a hojne vyhľadávanou cvičebnou pomôckou najmä pre domáce posilňovne. Ponúka sa v rôznych váhových variantoch a je možné u nich jednoducho nastaviť požadovanú hmotnosť bez nutnosti zložitej manipulácie s kotúčmi. Najčastejšie predávané sú varianty 2,5 až 20 kg, 2,5 až 30 kg a 2,5 až 40 kg, zmena váhy je vždy po cca 2,5 kg. Tieto činky umožňujú skladovať všetky závažia na jednom mieste, čo šetrí priestor a zjednodušuje cvičenie. Vďaka možnosti rýchleho prenastavenia hmotnosti môžete ľahko prehadzovať medzi váhami bez zbytočných prestávok, čo je často časovo náročné pri klasických nakladacích činkách pri prekladaní kotúčov. Viac o variabilných činkách sa dočítate tu!

 

 

AKÉ KOTÚČE ZVOLIŤ

Cena závažia často odráža ich kvalitu. Zatiaľ čo môžete naraziť na závažie za 36 eur/kg, nájdete aj produkty za viac ako 1100 eur/kg. Tento rozdiel je zrejmý, ale aký je skutočný dôvod?

Najlacnejším variantomcementové kotúče, ktoré sú tvorené plastovou schránkou naplnené cementom. Aj keď splní účel, majú nejaké muchy. Svojimi rozmermi zaberajú podstatne väčšiu časť nakladacích tŕňov, než tomu je pri kovových kotúčoch a zároveň ich odolnosť voči mechanickému poškodeniu je tiež nižšia. Tento typ kotúčov je vhodný pre nenáročných užívateľov, ktorí nehľadajú extrémnu odolnosť alebo presnosť závažia.

Zlatou strednou cestouliatinové kotúče, s ktorými sa najčastejšie stretnete vo verejných posilňovniach. Sú vysoko odolné a cenovo dostupné. Pre väčšiu odolnosť pri dopadoch a na ochranu podlahy bývajú pogumované. Veľmi populárne kotúčecelogumové, tie sú vysoko odolné a kvalitné. Všetky majú rovnaký priemer, iba sa líšia hrúbkou. Sú využívané už niekoľko rokov prevažne pre crossfit, ale aj na všetky vzpieračské a lifterské techniky.

Tie najlepšie kotúče sú vyrobené práve z ocele, tá zaisťuje dokonalú presnosť jednotlivých závaží. Je pevná a pružná, čo zaručuje vysokú odolnosť pri dopadoch z veľkej výšky. Ich obstarávacia cena je znateľne vyššia, ale aj tomu zodpovedá kvalita. Oceľové kalibrované kotúče sa využívajú na tých najväčších súťažiach. Vhodné sú predovšetkým pre profesionálov a tých, ktorí to myslia naozaj vážne!

 

Závaží jednotlivé druhy


MATERIÁL A POVRCHOVÁ ÚPRAVA HRIADEĽA

Najčastejším materiálom, z ktorého sú osi vyrobené, je vysoko kvalitná oceľ. Práve vďaka jej pružnosti a pevnosti je ideálna ako pre krátke jednoručné činky, tak aj pre profesionálne olympijské osi.

Poniklovanie a chrómovanie sú najčastejšie povrchové úpravy, ktoré sa u osí nachádzajú. Chrómované osilesklejšie a majú lepší estetický vzhľad, ale môžu byť viac klzké, preto je dôležité rádlovanie (protišmyková úprava). Zároveň sú však náchylnejšie na mechanické poškodenie. Poniklované osi nie sú tak lesklé, zato sú viac odolné a menej náchylné na poškriabanie.

Povrchová úprava osí je dôležitá pre ich životnosť, pretože sú menej náchylné voči korózii a viac odolné proti mechanickému poškodeniu.

úchopová část osy

SPÔSOB ZAISTENIA ZÁVAŽIA

Tŕň na nakladanie závaží je buď hladký (môže mať jemnú štruktúru), alebo závitový. Podľa toho sa líši spôsob istenia závaží.

Závitové tŕne sa isťujú pomocou matic. Kto už mal možnosť skúsiť viac činiek, vie, koľko času zaberie otočiť všetky závity na upevnenie závaží. Na druhej strane je to jeden z najspoľahlivejších spôsobov istenia, pretože matice sa samovoľne neuvoľnia.

Pri hladkej osi sa používajú pružinové poistky, kľúče alebo čeľusťové (pákové) poistky. Najrýchlejším druhom a mojím najobľúbenejšímčeľusťové poistky – jednoducho nasadíte, zaklapnete a cvičíte. Pružinové poistky sú podobné ako čeľusťové, ale vyžadujú značnú silu na stlačenie, čo môže byť namáhavé, hlavne medzi ťažkými sériami drepov, keď ste radi, že vôbec dýchate. Kľúče nasadíte a potom šróbujete – sú veľmi pevné, ale môžu poškriabať os.


Zaistenie osy

PRIEMER KOTÚČOV A HRIADEĽOV

Najčastejšími priemermi tŕňov pre závažia sú 25 mm, 30 mm a 50 mm. Môžete nájsť aj tŕne s priemerom 23 mm, 24 mm, 28 mm a ďalšie. Pri týchto neštandardných typoch však väčšinou nie je ľahké zohnať závažia. Vždy môžete použiť závažia s väčším priemerom, ale tie už nebudú sedieť tak pevne.

Ak ste kupovali os a k tomu kotúče, možno vás zarazilo, že sa uvádza rovnaký priemer, napr. osa 25 mm a kotúč tiež 25 mm. Je to len označenie, pretože kotúč má väčšinou o 0,1 - 1 mm väčší priemer, aby sa dal ľahšie nasadiť bez „dretia po osi“. Záleží to však od typu kotúča – profesionálne oceľové kotúče majú priemer väčší len o 0,1 mm, čo zaisťuje ich presnosť.

 

 

 

HMOTNOSŤ JEDNOTLIVÝCH NAKLADACÍCH HRIADEĽOV

Je dôležité brať do úvahy, že každá osa môže mať inú váhu. Jednoručné osy sa pohybujú v rozmedzí od 2 - 4 kg (najbežnejšie sú 2,5 kg). U stredných osí je to zvyčajne váha okolo 8 kg. A u dlhých osí sa váha pohybuje v rozmedzí 10 – 25 kg, kde záleží na priemere osy. Olympijské osy majú štandardne 20 kg. Všetky uvedené hmotnosti sa týkajú plných osí, ale môžete naraziť aj na osy duté, ktoré sú výrazne ľahšie, ale aj lacnejšie. Pri tomto type osí je však potrebné dávať pozor na maximálne možné zaťaženie!

 

Široký sortiment nami ponúkaných modelov nájdete v našom eshope v sekcii Činky, kotúče.


Pokiaľ by ste s výberom podložky potrebovali poradiť, neváhajte sa obrátiť na našich technikov, ktorí sú vám k dispozícii v pracovné dni od 9,00 do 18,00 hodín na našej zákazníckej linke 0602 119 550.

 

 

Prajeme vám šťastnú ruku pri výbere vášho vybavenia na cvičenie a veríme, že vám pomôže upevniť vaše zdravie a dosiahnuť vaše ciele. Váš špecialista na fitness - Fitham.sk

Neviete si rady s nákupom?
Navštívte nákupného poradcu Pozrite si rady a tipy na nákup
Zavolajte nám Radi Vám poradíme telefonicky 0232 44 77 00
Nechajte nám na seba kontakt Môžete nám tiež nechať telefónne číslo a my Vám zavoláme späť