Príďte si osobne vyskúšať a nechať poradiť s výberom trenažérov, posilňovacích strojov či fitness doplnkov na domáce cvičenie. Naši odborní poradcovia vám radi všetko vysvetlia na najväčšej pobočke v Bratislave.
Benefit icon Doprava ZADARMO nad 79 EUR Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezieme a zmontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záručný aj pozáručný Benefit icon CEZ 100 ZNAČIEK V PONUKE viac ako 40 000 ks skladom Benefit icon Odoslanie v deň
objednania do 15 h

Ako vybrať cyklotrenažér

Cyklotrenažér jak vybratCyklotrenažér je vždy potrebné vyberať podľa toho kto a ako na ňom má šliapať. Iný cyklotrenažér bude vhodný pre kondičné šliapanie na spaľovanie tuku a iný pre tréning aktívneho športovca či pravidelného návštevníka hodín spinningu.

Je treba zohľadniť váhu a výšku osôb ktoré budú cyklotrenažér používať  s ohľadom na veľkosť rámu stroja a rozsah nastavenia sedla a kormidla. Ďalšou dôležitou vecou je požiadavka na šliapanie v stoji. Lacnejšie cyklotrenažéry nie sú na šliapanie v stoji bez ohľadu na značku konštruované a ich životnosť je potom veľmi krátka. 

Za jednu z najzásadnejších vecí  považujeme spôsob zaistenia záručného a pozáručného servisu a dostupnosť náhradných dielov, ktorá je hlavne u lacnejších značiek veľmi problémová. Zákazníci si to často neuvedomujú, ale u väčšiny nešpecializovaných  predajcov je potrebné stroj v prípade problému rozobrať a poslať na reklamáciu, čo je veľmi nepríjemné a zdĺhavé. Na trhu je ale aj niekoľko špecializovaných firiem, ktoré rovnako ako my zaisťujú servis u zákazníka doma v prípade poruchy stroja. Pokiaľ teda so strojom máte nejaký problém, technik príde na miesto a chybu odstráni, prípadne na naše náklady stroj odvezie a privezie.   

 

Cyklotrenažér - aký brzdný systém ?

jak vybrat cyklotrenazer brzdný systém 1

U cyklotrenažérov sa môžete stretnúť s tromi typmi brzdných systémov.

Najpoužívanejší je čeľusťová či prítlačná brzda kde odpor vytvára jedna či dve doštičky s nalepeným filcom, ktoré tlačia na zotrvačník a tým ho mechanicky brzdí. Tento systém používajú väčšinou spinningové bicykle bez voľnobehu, nevýhodou je o niečo vyššia hlučnosť stroja a nutnosť po čase doštičky vymeniť (pri pravidelnom tréningu v priebehu niekoľkých rokov), výhodou potom neobmedzene veľká záťaž. 

jak vybrat cyklotrenazer brzdný systém

Najobľúbenejšia je magnetická brzda. Odpor šliapania tu vytvára permanentný magnet, ktorý sa približuje a vzďaľuje k zotrvačníku a tým mení brzdný účinok. Jej výhodou je úplne tichý chod a neopotrebovateľnosť. 

Výnimočne môžu byť cyklotrenažéry vybavené aj indukčnou brzdou, kde u zotrvačníku je cievka s elektromagnetom, počítač riadi prúd v cievke a tým mení silu magnetického poľa. Výhodou je väčšia presnosť merania, nevýhodou veľmi vysoké ceny týchto strojov začínajúca na cca 60 000 Kč a aj veľmi drahé opravy v prípade poruchy základovej dosky či elektroniky.

  
 

Cyklotrenažér jak vybrat šlapací střed s ložisky

 

Nosnosť a ergonómia rámu

Nosnosť cyklotrenažéru vždy súvisí s masívnosťou rámu, bohužiaľ ju dnes určujú väčšinou sami výrobcovia a údaje sú nie vždy reálne s ohľadom na dlhodobú životnosť stroja. Hlavne ak chcete cyklotrenažér využívať aj na šliapanie v stoji odporúčame orientovať sa podľa hmotnosti stroja, ktorá vám napovie koľko je na stroji materiálu, ako masívny rám je a čo vydrží. Záleží samozrejme ale aj na kvalite spracovania a použitých materiáloch.

Čo sa týka  ergonómie rámu, u značkových strojov sa jej netreba obávať, pretože takýto výrobcovia používajú rokmi osvečené konštrukcie rámu. Naviac takmer každý cyklotrenažér umožňuje nie len výškové nastavenie sedla, ale aj jeho posun voči kormidlu dopredu a dozadu a nastavenie sklonu sedla.

Problém môže nastať u neznačkových cyklotrenažérov a často ho nejde vyriešiť ani nastavením sedadla alebo kormidla. Problém býva predovšetkým u vyšších osôb cez 180 cm, ale výnimkou nie je problematický posed aj drobných osôb, ktoré "nedosiahnu" na kormidlo. Je teda dôležité vybrať správny model s ohľadom na veľkosť rámu, maximálnu výšku kormidla a rozsah nastavenia sedadla. 

 

Šliapací stred cyklotrenažéru

Cyklotrenažér jak vybrat šlapací střed miskový

Jedným z najdôležitejších dielov cyklotrenažéru je šliapací stred, ktorý zásadne ovplyvňuje tichosť chodu a životnosť stroja. U modelov do cca 5 000 Kč býva len obyčajný miskový šliapací stred, u tých lepších potom klasický šliapací stred s ložiskami a kľučkami na štvorhran. Typ stredu poznáte na prvý pohľad podľa uloženia kľučiek

Lacnejšie cyklotrenažéry vybavené jednoduchším miskovým šliapacím stredom majú jednodielnu ohnutú kľučku prechádzajúcu telom stroja (obrázok vľavo). Tento typ stredu je nutné pravidelne nastavovať. Aj tak ale po čase dôjde k jeho opotrebeniu, zvýšeniu hlučnosti a je nutné ho vymeniť. Výmena stredu pritom s ohľadom na ceny dielov a servisu vychádza často na polovicu ceny nového cyklotrenažéru. 

Cyklotrenažér jak vybrat šlapací střed s ložisky

 

Väčšina cyklotrenažérov má ale už stredové zloženie s ložiskami a kľučkami na štvorhran známe z klasického bicykla (na obrázku vpravo). Tento šliapací stred je v prípade kvalitného prevedenia bezúdržbový a tichý.

Samozrejme aj u tohto stredu sa kvalita prevedenia a životnosť výrazne líši podľa jednotlivých výrobcov a kategórie stroja. Hlavne pri požiadavke na šliapanie v stoji je dôležité venovať pozornosť kvalite celého stredového uloženia (ani kvalitné ložiská uložené v nekvalitnom materiále rámu nie sú nič platné :-) ). Každopádne by sme odpoprúčili cyklotrenažéry s klasickým ložiskovým šliapacím stredom na štvorhran.

 

 

Jak vybrat cyklotrenažér setrvačníkZotrvačník, jeho hmotnosť a prevod

Hmotnosť zotrvačníku ovplyvňuje plynulosť šliapania hlavne na vyšších záťažiach, jeho potrebná hmotnosť ale súvisí aj s typom brzdy (u cyklotrenažéra s magnetickou brzdou stačí pre rovnakú plynulosť aj menšia váha zotrvačníku).

Dôležitý je prevod zotrvačníka. Kúpiť sa dajú cyklotrenažéry, ktoré majú zotrvačník bez voľnobehu, tzv. "stáleošľap". U nich je zotrvačník pevne prepojený s pedálmi a akoby človeka "ťahá" dopredu, stretnete sa s ním napríklad na hodinách spinningu.

Druhý typ má zotrvačník s voľnobehom, ktorý väčšinou uprednostňujú cyklisti alebo ľudia hľadajúci imitáciu klasického bicykla a to práve pre jeho podobné chovanie. Pokiaľ teda prestanete šliapať, zotrvačník sa prirodzene dotáča ďalej.

Pre osoby zvyknuté dochádzať na spinnig odporúčame kúpiť spinningový bicykel s pevným náhonom, pre priaznivcov cyklistiky potom skôr cyklotrenažér s voľnobehom. 

 

 

Jak vybrat  sedlo cyklotrenažéru

Cyklotrenažér - aké sedadlo, pedále, uchytenie

Rovnako ako na klasickom bicykli, tak aj na cyklotrenažéry sú vybavené rôznymi kvalitnými komponentami. Dôležitý je ale rozdiel v odlišnosti tŕňov a závitov, na ktoré sa komponenty inštalujú a môžu sa líšiť.  

Jak vybrat  pedály cyklotrenažéru

Za veľmi dôležitý považujeme hlavne štandardný rozmer tŕňu na sedadlo, umožňujúci jednoduchú výmenu sedadla za akékoľvek iné, cyklistické. Aj napriek tomu by Vám sedadlo nevyhovovalo, je možné ho jednoducho vymeniť.

Pedále sú vo väčšine prípadov vybavené klipsňou a u niektorých modelov aj SPD nástavcami pre špeciálnu cyklistickú obuv. U modelov do cca 250 € sú väčšinou šľapky plastové, u drahších potom už trvanlivejšie kovové, alebo hliníkové. Hlavne pri požiadavke na inštaláciu vlastných cyklistických pedálov je opäť dobré dať si pozor, či kupovaný model má štandardný 14 mm závit.

  

 

 

Rotoped jak vybrat ruční ovládání zátěže

Aké vybrať ovládanie záťaže cyklotrenažéra ?

Pri výbere cyklotrenažéra budete stáť pred voľbou či vybrať trenažér s manuálnou reguláciou záťaže otočným regulátorom, alebo elektronicky riadený model, u ktorého záťaž ovládate cez počítač stroja, prípadne aj cez SMART telefón či tablet

U cyklotrenažéra s manuálnou reguláciou meníte záťaž jednoducho otáčaním mechanického regulátora, ktorý ovláda mechanickú brzdu.  

Rotopedy: způsob ovládání zátěže

U cyklotrenažérov s elektronicky ovládanou záťažou potom požadovanú záťaž nastavíte buď ručne tlačidlami + a - na displeji stroja, alebo sa mení podľa predvoleného programu sama, automaticky počas šliapania. Počet a typy programov sa líšia podľa jednotlivých modelov a značiek, spravidla býva cyklotrenažér vybavený niekoľkými profilovými tréningami (záťaž se mení podľa zvoleného profilu trate, ktorý rovnako ako Vašu polohu vidíte na displejii stroja), možnosťou vytvorenia vlastného tréningu, prípadne špeciálnymi programami ako sú Wattové, HRC programom korigujúcim záťaž podľa Vašej tepovej frekvencie a pod.. Posledný menovaný program má ale význam iba v prípade, že cyklotrenažér komunikuje s hrudným pásom, ktorý meria presne tepovú frekvenciu. 

Vybrané modely elektronicky ovládaných cyklotrenažérov sú potom vybavené aj priamo grafickou LCD obrazovkou, prípadne bluetooth umožňujúci komunikáciu s tréningovými aplikáciami, jazdu na GOOGLE Maps a ovládanie záťaže cez SMART phone, alebo tablet. Tejto téme sa ďalej venuje samotný odstavec  "Virtuálny tréning na GOOGLE Maps". 

 

Rotoped jak vybrat Housefit iConsole aplikace

 

Virtuálny tréning na GOOGLE Maps !

Vybrané modely elektronicky riadených cyklotrenažérov majú buď rovno na displeji, alebo cez bluetooth spárovaný tablet po stiahnutí danej aplikácie široké možnosti individuálnych tréningov, ich ukladanie, zobrazenie grafov s priebehom tréningu, jazdou na GOOGLE Maps, či reálnou krajinou atď.. Jednoducho si vytvoríte svoju vlastnú trať na GOOGLE Maps a následne ju prechádzate doma na svojom trenažéri meter po metre. Modely PROFORM potom dokonca menia aj sklon celého trenažéra podľa mapy. 

Možnosti sa líšia podľa konkrétnych značiek a aplikácií. Ako to už býva, aplikácie ZADARMO bývajú predovšetkým jednoduchšie, nemajú tak prepracovanú grafiku a poskytujú len základné funkcie, na druhú stranu dokonalejšie platené aplikácie  majú aj možnosť osobných trénerov, ktorí vás počas tréningu motivujú a navádzajú.

Svetovou jednotkou je v tomto aplikácia iFIT patriaca spoločnosti ICON Fitness (značky NORDICTRACK a PROFORM), ponúkajúca nielen špičkovú grafiku, ale aj všetky varianty tréningov, intuitívne ovládanie, možnosti zdieľania na sociálnych sieťach a veľa ďalších komfortných funkcií zvyšujúcich atraktivitu tréningu. Podrobnejšie info nájdete v našom článku " iFIT tréningová aplikácia".

 

 

Rotoped jak vybrat Měření tepové frekvence

Meranie tepovej frekvencie

Meranie tepu je kľúčovým údajom pre účinné cvičenie či už k spaľovaniu tuku, alebo fyzickej kondícií.

Len najlacnejšie modely už dnes snímanie tepu vôbec nemajú, väčšina cyklotrenažérov je vybavená minimálne dotykovými snímačmi na kormidle (tzv. hand-pulse), ktoré sú ale vhodné skôr pre občasné orientačné premeranie tepu, keďže ich pevné držanie po celú dobu tréningu na jednom mieste je veľmi nepohodlné a meranie má naviac toleranciu +/- 15%. 

Pokiaľ chcete merať tep počas celého tréningu a presne, kúpte si buď sporttester, alebo investujte do cyklotrenažéru s prijímačom signálu od hrudných pásov (či už analógové, alebo cez Bluetooth). Hrudný pás potom vysiela bezdrôtovo informáciu do počítača stroja a ten ju následne spracováva. Hrudné pásy merajú tepovú frekvenciu s presnosťou EKG a ich použitie je maximálne komfortné.

 

Cyklotrenažér jak vybrat Transportní kolečka

Transportné kolieska, stabilita cyklotrenažéra

Cyklotrenažéry sú väčšinou v prednej časti vybavené prepravnými kolieskami, ktoré umožňujú jednoduché presunutie stroja na požadované miesto. 

Väčšina modelov má potom aj nastaviteľné nožičky na vyrovnanie drobných nerovností podlahy medzi prednou a zadnou časťou cyklotrenažéra, zaručujúce stabilitu stroja a zabraňujúce nepríjemnému kývaniu stroja.

U lacnejších modelov je vyrovnanie riešené excentrickou koncovkou nožičky, u lepších  cyklotrenažérov potom priamo nastaviteľným otočným regulátorom na koncovke nohy.

 

Rotoped jak vybrat Měření tepové frekvence

Výhody nakupovania cyklotrenažéra u špecializovanej firmy

Osobne by som veci ako je jazdný bicykel, kosačka, alebo práve cyklotrenažér nikdy nekúpil v klasickom všeobecnom eshope alebo predajni, pretože zo skúsenosti viem, že čokoľvek následne človek potrebuje, má smolu. 

Pri kúpe u špecializovanej odbornej firmy získate celú radu výhod:

  • možnosť dodania rotopédu vrátane montáže technikom u vás doma
  • poradenstvo po zakúpení spolu s obsluhou produktu - pokiaľ si nebudete s čímkoľvek vedieť rady - nami predávané produkty poznáme a s ich obsluhou vám radi poradíme
  • zaistenie záručného servisu technikom priamo u vás doma - pokiaľ budete mať so strojom akýkoľvek problém, bez nutnosti rotopéd rozoberať a posielať na servis k predajcovi či dovozcovi ako je bežné u väčšiny firiem
  • predĺženú záruku - na väčšinu strojov ponúkame predĺženú záruku a to na celý stroj, prípadne jeho najdôležitejšie časti. Preto ak je pre vás dĺžka záruky dôležitá, vždy si pred kúpou pozorne skontrolujte skutočnú dĺžku záruky poskytovanú predajcom na jednotlivé časti stroja.

 

 

Široký sortiment nami ponúkaných modelov nájdete v našem eshope v sekcii Cyklotrenažéry.

Pokiaľ by ste s výberom elipticalu potrebovali poradiť, neváhajte sa obrátiť na našich technikov, ktorí sú Vám k dispozícií v pracovné dni od 9,00 do 18,00 hodiny na našej zákaznickej linke 0232 44 77 00

 

Prajeme Vám šťastnú ruku pri výbere Vášho trenažéra a veríme, že Vám pomôže upevniť Vaše zdravie a dosiahnuť Vaše ciele.  Váš špecialista na fitness - Fitham.sk

 

 

 

Neviete si rady s nákupom?
Navštívte nákupného poradcu Pozrite si rady a tipy na nákup
Zavolajte nám Radi Vám poradíme telefonicky 0232 44 77 00
Nechajte nám na seba kontakt Môžete nám tiež nechať telefónne číslo a my Vám zavoláme späť