Príďte si osobne vyskúšať a nechať poradiť s výberom trenažérov, posilňovacích strojov či fitness doplnkov na domáce cvičenie. Naši odborní poradcovia vám radi všetko vysvetlia na bratislavskej pobočke.
Benefit icon Doprava ZADARMO nad 79 EUR Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezieme a zmontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záručný aj pozáručný Benefit icon CEZ 100 ZNAČIEK V PONUKE viac ako 40 000 ks skladom Benefit icon Odoslanie v deň
objednania do 15 h

Ako vybrať kettlebell

Kettlebell zaujme na prvý pohľad svojim tvarom často označovaným ako liatinová delová guľa s rukoväťou. Svoj pôvod má v cárskom Rusku (v ruštine "girja"), kde je tradičným náradím používaným dodnes v armáde aj v ďalších bezpečnostných zložkách. Svoje miesto si postupne našiel nielen v bojových športoch, ale aj vo fitness po celom svete. V tomto článku sa pozrieme, na čo si dať pozor pri výbere nového kettlebellu.

Kettlebell TRINFIT

TYP MATERIÁLU

Kettlebell druhy

Plastové kettlebelly - sú často plnené pieskom, cementom alebo iným ťažkým materiálom. Ich odolnosť nie je príliš vysoká, preto sú vhodné skôr na domáce ľahké tréningy. Vďaka svojej nízkej cene sú dostupné skutočne pre každého.

Liatinové kettlebelly - sú tradičné a najčastejšie používané, vďaka ich robustnosti a dlhej životnosti. Často bývajú tiež pogumované alebo potiahnuté vinylom pre lepšie odhlučnenie a stabilitu. Hodí sa ako pre komerčné, tak aj domáce využitie.

Oceľové kettlebelly - často nazývané ako súťažné alebo profesionálne, majú jednotnú veľkosť a tvar bez ohľadu na hmotnosť, čo je vhodné pre pokročilých cvičencov. Najčastejšie hmotnosti kettlebellov sa pohybujú od 4 kg do 48 kg, pričom pokročilí športovci môžu používať aj ťažšie varianty. Výhodou použitia kettlebellov je ich všestrannosť v tréningu, pretože umožňujú vykonávať dynamické pohyby a cvičenia zamerané na silu, vytrvalosť a stabilitu.

 

 

RUKOVÄŤ

POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Pokiaľ chcete trénovať výbušnosť, rýchlosť a koordináciu, odporúčame rukoväť s jemnejšou textúrou, ktorá poskytne lepší grip pri pohybe a zároveň umožní pohodlné používanie magnézia pre lepší úchop. Naopak, ak sa sústredíte na silový tréning, napríklad mŕtve ťahy alebo drepy, je lepšie zvoliť kettlebell s radlovaním, ktoré zaistí pevnejší úchop aj pri dlhých intenzívnych sériách. Najmenej vhodné sú hladké rukoväte, na ktorých zle držia magnézium a pri nadmernom potení kĺžu z ruky.

HRÚBKA

Podstatné je aký priemer bude mať úchopová časť. Čím širší priemer rukoväte máme, tým náročnejšie je kettlebell udržať v ruke, čo vedie k rýchlejšej únave a väčšej pravdepodobnosti vykĺznutia z ruky. Pre väčšie pohodlie pri dlhých sériách sa odporúča priemer úchopu medzi 28 až 38 mm, pričom hmotnosť kettlebellu obvykle určuje aj veľkosť rukoväte.

 

ROVNÁ ZÁKLADŇA

Predstavte si, že pri každom odložení sa vám kettlebell odkotúľa alebo spadne rukoväť na podlahu a poškodí ju. Aby ste tomu predišli je nutné vyberať kettlebell s rovnou základňou (spodkom), ktorý zaistí stabilitu kettlebellu a vy sa tak nemusíte obávať, že by sa vám niekam odkotúľal.

 

Trénink s kettlebellem

  

KOĽKO POTREBUJETE KETTLEBELLOV

Pokiaľ plánujete kombinovať rôzne typy cvičení (napr. dynamické a silové), odporúča sa mať aspoň dva kettlebelly: jeden pre ľahšie dynamické cviky a druhý pre ťažšie silové cviky. To vám poskytne väčšiu flexibilitu a rozmanitosť tréningových možností. Váha kettlebellu pre dynamické cvičenie by nemala byť príliš veľká. Podľa základného pravidla by ste si mali vybrať kettlebell, ktorý zdvihnete oboma rukami do úrovní ramien.

Alternatívou sú kettlebelly s variabilnou možnosťou nastavenia hmotnosti, kedy jeden kettlebell ponúka možnosť prenastavenia do niekoľkých rôznych hmotností. Tu je dôležité si dať pozor, ako je rozložená váha pri kettlebelle.

 

Ako začať cvičiť s kettlebellom sa dočítate tu.

O špecifických cvikoch s kettlebellmi sa dočítate tu.

      

VÝBER MATERIÁLU PODĽA POUŽITIA

Pre domáci tréning: Pokiaľ trénujete doma, môže byť praktické zvoliť pogumovaný alebo vinyl kettlebell, ktorý minimalizuje hlučnosť a mieru poškodenia podlahy. Menej odolný, ale cenovo dostupný je plastový kettlebell plnený pieskom alebo cementom.

Na komerčné a profesionálne použitie: Pre fitness centrá alebo pre pravidelný tréning odporúčame liatinové alebo oceľové kettlebelly. Tie sú vysoko odolné a vydržia aj náročné používanie. Oceľové kettlebelly majú jednotný tvar a hmotnosť, čo je ideálne na súťažný tréning.

  


STOJAN NA KETTLEBELL

Pokiaľ plánujete zaobstarať viac hmotnostných variantov kettlebellov, je vhodné sa zamyslieť, ako ich budete skladovať. Samozrejme ich môžete nechať ležať na zemi kdekoľvek po posilňovni, alebo im môžete určiť konkrétne miesto, o ktorom bude každý cvičiaci vedieť, že sem patrí kettlebell! Za nás je to jasné, uprataný gym je to, čo chceme my. Voľba je na vás! Pri stojane na kettlebell sú zásadné rozmery, aby ste tam mohli uložiť všetky.

Stojan na kettlebell TRINFIT

Široký sortiment nami ponúkaných modelov nájdete v našom eshope v sekcii Kettlebell.


Pokiaľ by ste s výberom podložky potrebovali poradiť, neváhajte sa obrátiť na našich technikov, ktorí sú vám k dispozícii v pracovné dni od 9,00 do 18,00 hodín na našej zákazníckej linke 0602 119 550.

 

Prajeme vám šťastnú ruku pri výbere vášho vybavenia na cvičenie a veríme, že vám pomôže upevniť vaše zdravie a dosiahnuť vaše ciele. Váš špecialista na fitness - Fitham.sk

 

 

Neviete si rady s nákupom?
Navštívte nákupného poradcu Pozrite si rady a tipy na nákup
Zavolajte nám Radi Vám poradíme telefonicky 0232 44 77 00
Nechajte nám na seba kontakt Môžete nám tiež nechať telefónne číslo a my Vám zavoláme späť