Boxovacie vrecia APRIORI začínajú veľkostne na prevedení JUNIOR, ktoré je určené pre tréning mládeže / kondičný tréning žien. Nasleduje rozmerovo väčšia a pre dospelých rekreačných boxerov vhodná rada s označením ŠTANDARD, kde je ako materiál použitý PLASTEL, ktorého výhodou je tvarová stabilita a pevnosť. Ani pri pravidelnom používaní sa nevyťahuje a nedochádza tak k deformácii vreca.Pre náročné tréningy je určené boxovacie vrece PROFI, ktorý má na rozdiel od prevedenia ŠTANDARD pri rovnakej výške a priemere približne o 15%väčšiu hmotnosť a ako povrchový materiál je použitý vysoko odolný umelý (lesklý) materiál SIOLINE alebo SYNTETICKÁ KOŽA, vďaka ktorej majú vrecia vzhľad a povrch "ako zo starej školy". Náplň je zalisovaná do vnútorného vaku, ktorý maximálne zamedzuje vyprašovaniu častíc prachu pri cvičení. Medzi vnútorným vakom a vrchnou vrstvou má boxovacie vrece 3cm vrstvu roznášacieho materiálu čo zaručuje, že má boxovacie vrece stály tvar a profesionálny vzhľad. Dno je z najvyššej gramáže tvrdomolitanu, čo je dôležité pre spodné háky a spodné kopy. Vďaka roztiažnosti vnútornej náplne a strojovému plneniu zostávajú naše boxovacie vrecia veľmi dlhú dobu v pôvodnom tvare. Nemajú tendenciu sa časom tzv. "striasť" alebo "vytĺcť" ako to väčšinou robia boxovacie vrecia z ďalekého východu.
Vrecia od legendy bojových športov firmy EVERLAST sú oprioti APRIORI vo viac prevedeniach mäkšie a sú zastúpené od základnej rady s obalom z trvanlivej kože, cez odolnejšiu radu NEVATEAR, ktorá sa vlastnosťami a trvanlivosťou blíži k pravej koži, až po vrecia PROFI z pravej kože najvyššej kvality. Výplň vždy predstavuje drtený textil, rovnomerne stlačený tak aby dokonale absorboval údery. Záves u základnej rady tvoria textilné popruhy, u ostatných potom kovové reťaze. Všetky vrecia majú na spodnej strane masívne a pevné pútko pre prípadné ukotvenie vreca proti pohybu.
Pozrime sa ako vybrať najvhodnejšie boxovacie vrece.
Aké bude využitie boxovacieho vreca? Bude sa jednať o fitness tréning zameraný na kondíciu s náznakmi alebo s nízkou intenzitou úderov, rekreačný boxerský tréning, intenzívny tréning úderov a prípadne aj kopov?
Základným parametrom je hmotnosť užívateľa. Pre fitness tréning by mal mať približne polovicu vašej váhy. Teda pri váhe 80 kg si kúpte vrece okolo 40 kg, prípadne ho na túto váhu naplňte (u doplňovacích vriec). Pokiaľ stze začínajúci boxer / fighter, nemala by hmotnosť vreca prekročiť 35 kg.
Zásady pre pokročilejší boxerský trénink stanovujú hmotnosť vreca, ktorá sa rovná polovici (stredne pokročilí) až celkovej hmotnosti trénujúceho u pokročilých borcov a profesionálov s veľmi tvrdým úderom. Je teda vhodné postupne váhu zvyšovať so zvyšujúcou sa silou / hmotnosťou a kondíciou boxera. Presnejšie napovie orientačná tabuľka nižšie.
Druhým parametrom je výška boxovacieho vreca. Tu záleží na typu tréningu. Pre boxerské údery stačí kratšie vrece 80 až 130 cm, pre tréning kopov je potreba dlhšieho vreca (150 cm až 200 cm). Výška zavesenia boxovacieho vreca sa väčšinou nastavuje tak, aby približne štvrtina jeho výšky bola nad úrovňou vašich očí.
Nezabudnite tiež predom zhodnotiť výber vhodného priestoru pre boxovacie vrece a premyslieť spôsob zavesenia!
Pre boxovacie vrece je treba o dosť viac miesta, než sa na prvý pohľad môže zdať. Je treba počítať s tým, ze sa vrece po údere rozkýve do rôznych smerov a potom aj k boxerovi, ktorý musí mať dosť priestoru na prípadný úhyb a pohyb okolo. Zavesenie vreca je možné buď do stropu na oko alebo na špeciálny kríž prípadne opatrený otočnou redukciou, ktorá veľmi účinne tlmí prenos rázu do stropnej konštrukcie. Do pevného muriva je možné boxovacie vrece zavesiť aj na závesnú konzolu označovanú ako "šibenica", ktorá zaistí potrebný priestor cca 70 cm od steny, ale pohyb boxera okolo vreca je v tomto prípade obmedzený. Záves je veľmi vhodné riešiť reťazou s dostatočnou dĺžkou a veľkosťou ôk a k nemu vhodnou karabínou, ktorú zacvaknete do akéhokoľvek oka a môžete tak podľa potreby upraviť výšku zavesenia vreca.