Príďte si osobne vyskúšať a nechať poradiť s výberom trenažérov, posilňovacích strojov či fitness doplnkov na domáce cvičenie. Naši odborní poradcovia vám radi všetko vysvetlia na najväčšej pobočke v Bratislave.
Benefit icon Doprava ZADARMO nad 79 EUR Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezieme a zmontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záručný aj pozáručný Benefit icon CEZ 100 ZNAČIEK V PONUKE viac ako 40 000 ks skladom Benefit icon Odoslanie v deň
objednania do 15 h

Chyby pri cvičení na závesných systémoch

V predchádzajúcej kapitole sme sa pozreli na možnosti zvýšenia intenzity cvičení na posilňovacích závesných systémoch s čím úzko súvisí dnešná téma a to možné chyby, ktorých sa cvičenci pri cvičení na TRX dopúšťajú. 

 

 

TRX vyžaduje presné pohyby v dokonalom zladení tela a samotného závesu, kde nehrozí vystavenie sa zdravotnému riziku. Pri niektorých zdravotných potiažach sa dokonca cvičenie na TRX neodporúča. Chyby tiež môžu vyplynúť z niekoľkých nedbalostí, na ktoré si musí človek pri cvičení dať pozor:

  • necvičiť pri bolestiach chrbta

  • dostatočne spevniť trup

  • preťaženie bedernej oblasti pri obtiažnejších alebo dlhšie trvajúcich cvikoch (dlhšie než 30 sekúnd)

  • nezačínať hneď s tými najťažšími cvikmi (začať postupne od základných)

 

Nesprávne vykonávanie cviku hneď na začiatku

Prvá a základná vec pri cvičení na TRX je uvedenie tela do správnej polohy, z ktorej cvičenec vykoná dokonale daný cvik. Celý cvik by mal byť plynulý a nemalo by dochádzať k trhaným pohybom, ktoré ohrozujú zdravotný stav cvičenca najmä v oblasti chrbta.

 

Precenenie svojich síl

Prvé 2 až 3 opakovania cviku sa môžu zo začiatku zdať príliš jednoduché, ale s pribúdajúcim časom a počtom opakovaní sa plynulosť zhoršuje a prejavuje sa to na nesprávnej technike. Je preto lepšie znížiť obtiažnosť (znížiť uhol tela alebo zmeniť východiskovú polohu vzhľadom k bodu ukotvenia) a to aj za cenu zníženia rozsahu pohybu. Na prvom mieste je správna technika!

 

Prevesené TRX

Maximálnej účinnosti daného cviku dosiahneme najviac vtedy, keď je pohyb plynulý a riadený počas celej doby jeho trvania. Precvičovaná svalová partia by mala byť behom celej série cviku v kontrakcii. Toho je možné ale dosiahnuť len vtedy, keď budú popruhy TRX stále napnuté. Negatívnym prejavom sú trhané pohyby, keď sa cvičenec vyšvihne a skončí v úplne zvislom postavení s preveseným TRX.

 

Kontakt popruhov s časťami tela

Pomerne frekventovanou chybou, ktorú môžme často vidieť je prípad, keď sa popruhy pri vykonávaní cviku "otierajú" o paže alebo o hlavu cvičenca. Pre správne vykonanie cviku je preto nutné jednoducho vytočiť ruky do takej pozície, aby k takémuto kontaktu nedochádzalo. Obvykle sa jedná o prípad, keď cvičenec zvolí príliš vysokú obtiažnosť cviku a pri ďalších opakovaniach už nie je schopný udržať správne postavenie. V tomto prípade je dôležité znížiť obtiažnosť cviku.

 

"Húpanie" na pätách

U niektorých cvikov tzv. húpanie na pätách signalizuje dochádzajúce sily cvičenca, ktorý si týmto neuvedomelým pohybom cvičenie uľahčuje. Jedná sa najmä o cviky, kedy k TRX stojíme čelom (rozpažky, bicepsový príťah atd.).

 

Držanie tela v rovine

Pri cvičení by sa mal cvičenec vždy snažiť o tzv. pozíciu laťky, kedy je telo v rovine alebo ľahko nad ňou. Veľkou chybou je prehýbanie chrbtice, pri ktorom sa minimalizuje účinnosť cviku. Pri tejto chybe sa prepadajú svaly zadku a sú nadmieru zaťažované vzpriamovače chrbta.

 

Nevyužívanie žltých značiek na závesnom systéme

Žlté značky na popruhoch slúžia ako pomôcka k nastaveniu správnej dĺžky TRX. Jednotlivé cviky vyžadujú rôznu dĺžku popruhov, dôležitým faktorom je tiež výška cvičenca. Značky vyznačujú buď maximálnu dĺžku popruhu alebo dve žlté značky označujú kratšiu variantu a najkratšiu variantu označuje žltá značka. 

 

Nesprávné vykonávanie cviku pri jeho zakončení

V rámci cviku by mal cvičenec vziať do úvahy svoje fyzické schopnosti, svoju váhu a pôsobenie gravitácie. Všetkým týmto atribútom by mal prispôsobiť svoju tréningovú jednotku. Keď cvičenec začne v konečnej fáze pociťovať únavu je dôležité oddialiť svoje telo a hlavne dolné končatiny od bodu uchytenia, zaťaž sa zníži a je možné plynule dokončiť pohyb.

 

 

 

                                             Ďalšia kapitola článku   >>> 
Neviete si rady s nákupom?
Navštívte nákupného poradcu Pozrite si rady a tipy na nákup
Zavolajte nám Radi Vám poradíme telefonicky 0232 44 77 00
Nechajte nám na seba kontakt Môžete nám tiež nechať telefónne číslo a my Vám zavoláme späť