Príďte si osobne vyskúšať a nechať poradiť s výberom trenažérov, posilňovacích strojov či fitness doplnkov na domáce cvičenie. Naši odborní poradcovia vám radi všetko vysvetlia na najväčšej pobočke v Bratislave.

Čo môže urobiť každý, aby pomohol poraziť koronavírusovú infekciu?

03. 03. 2021

CVIČTE, ŠPORTUJTE, HÝBTE SA! Zahŕňať do denného režimu pravidelné cvičenie lekári odjakživa odporúčajú. Ako všetci vieme, akákoľvek fyzická aktivita je pre telo veľmi dobrá a dôležitá. Počas momentálnej pandémie chodiť do posilňovne a užívať si určité športy nie je možné, existuje ale množstvo spôsobov, ako tento nedostatok kompenzovať – beh, chôdza alebo cvičenie doma sú niektoré z najjednoduchších možností, ktoré každému umožnia zostať aktívny bez toho, aby ste sa vystavovali kontaktu s inými ľuďmi a porušovali nariadenia. Aby bola motivácia športu za účelom nášho zdravia ešte väčšia, poďme si povedať vedecky dokázané fakty, podľa ktorých pohybom podporujeme imunitu.

 

  • Vedci preukázali, že počas cvičenia sa zvýši produkcia imunitných buniek zvaných lymfocyty a tým posilníte svoj imunitný systém.
  • Lymfocyty alebo biele krvinky sa podieľajú na imunitnej obrane proti infekciám baktériami, vírusmi a inými patogénmi.

 

Čo môže byť lepším dôvodom na cvičenie ako to, že tým môžete zlepšiť svoj imunitný systém a ľahšie prekonať infekcie, ako je napríklad aj COVID-19?

 

 

 

Vedci z University of Texas Southwestern Medical Center zistili, že cvičenie zvyšuje produkciu imunitných buniek v kostnej dreni, ktoré bojujú proti infekciám. Lymfocyty pomáhajú telu zapamätať si minulých útočníkov a rozpoznať ich, ak sa znova vrátia. Sú dva druhy B lymfocyty a T lymfocyty. Vďaka schopnosti zapamätania si útokov a schopnosti produkcie vlastných protilátok sa naša imunita neustále zosilňuje, preto sú dospelí menej chorí ako deti. Lymfocyty sa podieľajú na imunitnej reakcii na infekciu, či už je to nový koronavírus, baktérie alebo nejaký iný druh zárodku, ktorý do tela nepatrí.

Experiment vedci vykonali na špeciálne vyvinutých myšiach, ktoré vystavili baktérii zvanej Listeria monocytogenes. Myši rozdelili do dvoch skupín. Jednu skupinu umiestnili do klietok s bežiacimi kolesami a zistili, že beh viedol k vyššiemu počtu buniek Oln+ a CLP v kostnej dreni a tým preukázali, že pohyb stimuluje produkciu buniek, ktoré sa podieľajú na imunitnej reakcii.

Štúdia tak hovorí, že cvičenie rozhodne posilňuje imunitný systém. Preto neváhajte a zaraďte pravidelný pohyb do svojho denného programu.

 

Celá štúdia je k dispozícii na tomto odkaze  a sprievodný článok nájdete tu.

Neviete si rady s nákupom?
Navštívte nákupného poradcu Pozrite si rady a tipy na nákup
Zavolajte nám Radi Vám poradíme telefonicky 0232 44 77 00
Nechajte nám na seba kontakt Môžete nám tiež nechať telefónne číslo a my Vám zavoláme späť