8.7.2008 - Čím ďalej tým častejšie prenikajú z radov lekárov a vrcholových športovcov medzi laickú verejnosť cvičebné pomôcky, ktoré nám bez zložitých cvikov a priestorovo náročných strojov pomáhajú v našom uponáhľanom a nezdravom živote nájsť stratenú kondíciu. Jedným z najobľúbenejších sa stalo cvičenie na BOSU, slúžiace na spevnenie dôležitých svalov, ktorého ochabnutosť je častým zdrojom bolestí chrbta a pod. BOSU sa vyrába v dvoch variantoch a to BOSU Balance Trainer Profesional a BOSU Balance trainer HOME, doplnený o inštruktážne DVD pre domáce využitie. Vyskúšajte aj vy zábavné a zdravé cvičenie na bosu-í v pohodlí domova.
Bosu, ktoré prepožičalo názov celému cvičeniu, je pôvodne označenie pre špeciálnu pologuľu BOSU Balance Trainer, ktorá je pre cvičenie nenahraditeľná. Polguľa je na jednej strane plochá a z druhej nafúknutá. Na jej bočných stranách sú rukoväte, ktoré slúžia na otáčanie. A v tom je celý ten vtip. Na gumovej pologuli sa dá skákať, robiť kľuky a sedy-ľahy a ďalšie cviky, skákať cez švihadlo a podobne. Ešte viac zábavy si užijete, ak budete mať k dispozícii BOSU lôpt viac. Pokiaľ však uprednostňujete pokojnejšie cvičenia, BOSU uspokojí aj vaše potreby. BOSU je totiž hlavne pomôcka určená na balančné cvičenie, pomáha udržiavať rovnávahu a zlepšovať držanie tela.
BOSU ® Balance Trainer je možné používať oboma stranami nahor pre rôzne druhy balančných, rehabilitačných, relaxačných
a posilňovacích cvičení, pretože BOth Sides Up = obe strany hore!
BOSU ® Balance Trainer je špecificky navrhnutý, aby pomohol všetkým užívateľom dosiahnuť rovnováhu medzi svalovými systémami posturálnych a fázických reťazcov rýchlejšie, bezpečnejšie a kompletnejšie ako akákoľvek iná tréningová pomôcka.
BOSU ® Balance Trainer - Profi verzia
Napríklad, najzákladnejšie cvičenie na BOSU - státie oboma chodidlami na „bubline“. Ihneď si uvedomíme, že státie je veľmi komplexné a dynamické. Tým dochádza k rozvíjaniu Centrálneho nervového systému a umožňuje tak vzájomnou interakciou systémov intuitívne nachádzať pozíciu najmenšieho odporu. Zlepšená rovnováha vštepuje väčšiu sebadôveru, ktorá objasňuje celkový pohľad a ovplyvňuje všetko, čo robíme.
Your Body´s Bulit-in „Circuit Breaker“
Telo má zabudovaný „circuit breaker“ systém, ktorý slúži na vyhnutie sa veľkému poškodeniu/vážnemu úrazu. Pozrime sa napríklad z bežného života, keď kĺb stratí svoju stabilitu a hrozí jeho poškodenie. Postavme chodidlá na nerovný povrch, ktorý spôsobí vyvrtnutie členku - simulácia problému. Mozog v danej chvíli cíti, čo sa odohráva s chodidlom. Na základe toho vysiela správu „zastav všetko!“ svalom (veľké primárne iniciátory), ktoré sú zodpovedné za podporu danej nohy. V rovnakom čase druhá noha a zvyšok tela je povolaný do akcie, aby sa pokúsila vyviaznuť zo situácie. Podľa našich reflexov, vyhodnotenie takto získaných správ v mozgu: aká zlá situácia sa vyskytla, ďalej aké šťastie máme, atď. buď spadneme alebo zachránime seba bez toho, aby sme si vymkli členok. Tento efekt „circuit breaker“ sa aktivuje vždy v krízových situáciách tak, aby sme sa vyhli doslova prasknutiu kĺbu členku na dve časti.
Balančná a funkčná sila
Tento „circuit breaker“ efekt je fyziologický fakt. Keď mozog cíti nestabilitu kĺbu, primárne iniciátory pohybu, ktoré podopierajú kĺb, nemôžu správne pracovať. Najskôr musíme získať stabilitu kĺbu (vyrovnávanie rovnováhy) predtým, než môžu byť primárne iniciátory použité z väčšej časti na koordináciu ďalších pohybov. Inými slovami, pri strate rovnováhy, dokonca aj na pár sekúnd, dochádza k strate funkčnej sily, pretože mozog a telo sa zamerajú na hlavnú prioritu a to na opätovné získanie rovnováhy.
Z toho vyplýva, že atlét, ktorý disponuje lepšou rovnováhou, má väčšiu pravdepodobnosť k úspechu ako jeho protivník s menšou mierou stability.
Tréning rovnováhy
Dobrá správa je, že rovnováha, ako aj iné zručnosti, môže byť zlepšovaná. So zlepšenou mierou rovnováhy môžeme pri každej fyzickej práci dosiahnuť efektívny výkon. Nezáleží na stupni, na ktorom začíname, ale na zlepšení rovnováhy, ktorú nám umožní tréning s BOSU BALANCE TRAINER.