Príďte si osobne vyskúšať a nechať poradiť s výberom trenažérov, posilňovacích strojov či fitness doplnkov na domáce cvičenie. Naši odborní poradcovia vám radi všetko vysvetlia na najväčšej pobočke v Bratislave.
Benefit icon Doprava ZADARMO nad 79 EUR Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezieme a zmontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záručný aj pozáručný Benefit icon CEZ 100 ZNAČIEK V PONUKE viac ako 40 000 ks skladom Benefit icon Odoslanie v deň
objednania do 15 h

Ako si vybrať elektrobicykel?

....v súčasnosti ponúkame na našom trhu tri kvalitné a zavedené české značky: CRUSSIS, LEVIT a 4EVER, ktoré svojou rozmanitou, komplexnou ponukou a výrobou v Európe uspokoja každého zákazníka.

Problémom pre zákazníka však môže byť ťažká orientácia v problematike elektrobicyklov. Dovolíme si tvrdiť, že jednou z hlavných predností našej spoločnosti je búranie zaužívaných dogiem a maximálna snaha o lepšiu informovanosť o predávanom sortimente, či už vo forme kvalitných popisov predávaných výrobkov alebo jednotlivých článkov pre lepšiu predstavu o nákupe pre vás - našich zákazníkov. Preto sme pripravili nasledujúci článok o výbere elektrobicyklov a vysvetlili niekoľko kľúčových pojmov pri ich porovnávaní

 
Každý zákazník by si mal v prvom rade ujasniť, pre koho je elektrobicykel určený, ako často a kde ho bude používať.

 

 

Jednotlivé typy bicyklov si môžme viac rozobrať nasledovne:

 

 

Mestský(City) typ bicykla: Tieto e-bicykle sú ideálne pre používateľov, ktorí sa potrebujú pohybovať najmä po jednoduchých, spevnených mestských cestách alebo poľných cestách na krátke až stredné vzdialenosti. Hlavnými výhodami týchto bicyklov sú nízka hmotnosť batérie, jednoduché nastupovanie a ovládanie a vybavenie týchto elektrických bicyklov na každodenné používanie.

 

 

 

 

Krosový(Trekingový) typ bicykla: tento typ je určený pre používateľov, ktorí hľadajú univerzálny elektrobicykel na cestovanie po cestách aj v ľahkom teréne na stredné až dlhé vzdialenosti. Tieto bicykle ponúkajú dlhý dojazd, kvalitné komponenty, sú ľahké a majú veľmi vyvážené jazdné vlastnosti, vďaka ktorým sa stanú vaším verným spoločníkom na všetkých vašich cyklistických výpravách za každodennými dobrodružstvami.

 

 

 

Horský(MTB) typ bicykla: tento typ ocenia všetci, ktorí hľadajú bicykel nielen na jazdu v meste alebo po cyklotrasách, ale najmä na lesných a horských, často nespevnených cestách. Pri týchto elektrobicykloch sa kladie dôraz najmä na výkon a kvalitné komponenty, ako aj na elektroniku s veľmi presnou asistenciou motora. Majú tiež odpruženú vidlicu a väčšinou kotúčové brzdy. V tejto kategórii sa najviac testuje kvalita použitých komponentov a elektrického pohonu, ale zároveň môže ponúknuť najväčšiu všestrannosť a zážitok z jazdy.

 

  

 

Skladací typ bicykla: Výhody týchto modelov spočívajú samozrejme najmä v dobrej poddajnosti, nízkej hmotnosti a flexibilnom použití. Určite ho ocení každý, kto potrebuje užívateľsky prívetivý elektrobicykel na krátke vzdialenosti po meste alebo do práce, a najmä na častú prepravu výťahom alebo dopravnými prostriedkami je jasnou voľbou.

 

 

Dojazdy a jejich rozdelenie:

Všeobecne platí, že ak sa chceme pohybovať v meste a jeho okolí do vzdialenosti približne 50 km, potrebujeme základnú batériu s kapacitou 11 - 13 Ah, v prípade stredných a dlhších vzdialeností je potrebné zvoliť batériu s vyššou kapacitou 14,5 - 17,5 Ah.


Ak chcete čo najdlhší dojazd, kopcovitý terén alebo veľké zaťaženie, ideálne je vybrať si elektrobicykel s centrálnym pohonom a kapacitou batérie približne 17,5 Ah / 20 Ah.


Niekedy sa kapacita batérie e-bikov uvádza vo Wh, pričom 500 Wh zodpovedá približne 13,4 Ah..

 


K spomínanému dojazdu (čo je veľmi často hľadaný pojem pri výbere elektrobicykla) treba povedať, že táto otázka nie je až taká jednoduchá. Na dojazd má vplyv hmotnosť cyklistu, terén, kapacita batérie, vybavenie bicykla a riadiaca elektronika, ktorá počas jazdy poskytuje asistenciu. To všetko má zásadný vplyv na skutočný dojazd, preto je dôležité si uvedomiť, že dojazd nemožno považovať za najdôležitejší parameter pri výbere bicykla. Najmä u menej známych značiek je tento údaj často skreslený, rovnako ako predimenzovaná nosnosť niektorých značiek kardio trenažérov a posilňovacích strojov. Z týchto dôvodov sa snažíme vytvoriť si osobný názor a skúsenosti s čo najväčším počtom produktov, aby sme mohli našim zákazníkom poskytnúť adekvátne informácie.

Touto témou sa však nemusíte zaoberať, pretože hoci si väčšina zákazníkov vyberá práve podľa maximálneho dojazdu, na základe skúseností si každý čoskoro uvedomí, že je dobré vedieť, že bicykel má dostatočne veľký dojazd, ale pri bežnom používaní pravdepodobne nikdy nebudete dobrovoľne sedieť na bicykli dlhšie ako 70 km.


 

Čo je ešte potrebné riešiť pri výbere elektronického bicykla?

Umiestnenie elektropohonu

  • elektrický pohon predného kolesa: tento typ sa dnes už prakticky neponúka..okrem nízkej ceny možno nájsť aj niekoľko negatívnych vlastností, ako je nízky výkon, dojazd a vysoké zaťaženie predného kolesa spojené s preklzom predného kolesa, najmä v teréne.
  • elektrický pohon zadného kolesa: tento typ ponúka prenos vysokého krútiaceho momentu, a teda veľmi dobrú akceleráciu, pričom koleso v teréne nepreklzuje. Ocenia ho najmä cyklisti, ktorí chcú často jazdiť bez pomoci elektromotora a zapínať elektromotor len pri jazde v náročných stúpaniach alebo keď sú unavení. Zadný pohon má voľnobeh a pri šliapaní nekladie prakticky žiadny odpor, čo by bolo pri jazde bez pomoci elektromotora nepohodlné. Hlavnou nevýhodou v porovnaní s centrálnym pohonom však zostáva približne polovičný dojazd s asistenciou, a tak najmä v náročnejšom alebo kopcovitom teréne stráca vaša jazda na dojazde a plynulosti.
  • Elektrický pohon so stredovým kolesom: tento typ je pravdepodobne najoptimálnejším riešením z hľadiska rovnováhy jazdných vlastností, dojazdu a plynulosti dávkovania účinnosti elektrického pohonu, ktorý sa nachádza v súčasných elektrobicykloch. Výberom optimálnych otáčok motora a vhodného prevodového stupňa je hospodárnejší, čím sa dosahuje dlhý dojazd, vysoký komfort jazdy a v neposlednom rade veľmi prirodzený a príjemný pocit z jazdy. Medzi nevýhody patrí vyššia cena a nároky na kvalitnejšie komponenty - najmä na kvalitu radiacej páky a jej správne používanie.

Batéria a jej umiestnenie

Kvalitní výrobcovia dnes používajú iba lítiové batérie, ktoré majú vynikajúci pomer medzi hmotnosťou, odolnosťou, životnosťou a cenou. Nemusíte sa obávať, že by batérie mali "pamäťový efekt", takže ich môžete bezpečne dobiť po krátkej jazde. Po 4-8 rokoch by sa batéria mala nabiť na 80 % za 2 h a na plné nabitie za 3-4 h. Nová batéria má životnosť v kilometroch približne 15-25 tisíc km.

 

Výhody Li-Ion batérií

  • nízka hmotnosť vďaka vysokej hustote energie (približne 200 Wh/kg)
  • minimálne samovybíjanie (približne 5-10 % za mesiac)
  • žiadny pamäťový efekt - možno kedykoľvek dobiť
  • vysoké menovité napätie: 3,7 V
  • životnosť 500-1200 cyklov.

 

Umiestnenie batérie

Táto téma je prakticky rovnaká ako pri elektromotoroch, pokiaľ ide o vyváženie ťažiska, ovládanie kolies atď. Tu si môžete opäť prečítať základné rozdelenie.

 

Batéria na ráme bicykla: miesto na ráme bicykla, kde sa zvyčajne nachádza cyklistická fľaša, je rovnako ako centrálny motor ideálnym miestom pre dokonalé vyváženie pri ovládaní bicykla. Ďalšou výhodou je kompaktný dizajn a zachovanie klasickej geometrie rámu bez použitia neštandardných komponentov. Nevýhodou tohto typu je samozrejme obmedzený priestor pre spomínanú fľašu na vodu atď. Tento typ je prirodzene najčastejší na trekingových a horských bicykloch.

 

 

 

 

Batéria namontovaná na nosiči bicykla: tento typ je bežný pri mestských bicykloch a prípadne pri skladacích bicykloch. Tento typ sa vyznačuje jednoduchou manipuláciou pri nabíjaní batérie atď. Jeho slabinou je samozrejme horšie vyváženie bicykla v dôsledku posunu ťažiska.

 

 

 

Batérie na sedlovke: tento typ je veľmi výhodný z hľadiska rovnováhy a nenarušuje dizajn bicykla. Je však potrebné vziať do úvahy, že sa tým opäť predĺži rám bicykla a reťaz. Pre tento typ je tiež veľmi charakteristická absencia takzvanej "trojitej tyče", takže máte len jeden prehadzovač.

 

 

 

 

Integrovaná batéria: ešte špeciálnejším typom je batéria integrovaná priamo do rámu bicykla. Tieto batérie sú často vyhľadávané kvôli ich kompaktnému dizajnu a nenarušujú vzhľad bicykla. Je však dôležité poznamenať, že táto integrácia vždy spôsobí, že rám bude o niečo ťažší, batéria bude náchylnejšia na prehriatie a bude menej prístupná na manipuláciu.
 

 

 

 


Upozornenie:

Lítiovým batériám tiež neprospievajú vysoké teploty, preto ich odporúčame nevystavovať teplotám nad 35 °C. Podobne nie sú vhodné teploty pod 0 °C. To všetko ovplyvňuje životnosť batérie, ako aj intenzitu používania. Z týchto dôvodov sa môže stať, že životnosť batérie je iná, ako je uvedené v záruke.

Počas zimných mesiacov odporúčame batériu vybrať a nechať ju pri izbovej teplote.


 

Akú veľkosť rámu zvoliť?

Poslednou kapitolou je samozrejme aj samotný výber veľkosti rámu, ktorý si môžete v ideálnom prípade vyskúšať osobne alebo sa môžete riadiť tabuľkou odporúčaní. Veľkosť rámu je určená dĺžkou sedlovej trubky, od ktorej sa odvíjajú ostatné rozmery rámu. Táto veľkosť sa označuje ako "stredová". Všeobecne sa odporúča, aby sa veľkosť rámu horského bicykla zvolila tak, aby mal cyklista stojaci na bicykli hornú (vodorovnú) rámovú rúrku približne 5 cm pod rozkrokom. Menšie rámy sú tuhšie, majú nižšie ťažisko a ľahšie sa ovládajú v náročnejšom teréne. Väčšie rámy bývajú pohodlnejšie a vhodnejšie na dlhé trasy. 

 

Čo napísať na záver?

V neposlednom rade by každého mala zaujímať záruka, dostupnosť a servis poskytovaný s výrobkom.

Takže či už máte určitú predstavu, alebo ešte stále tápete v množstve ponúkaných značiek a modelov, neváhajte nás kontaktovať alebo sa zastavte v jednej z našich predajní, kde si môžete vyskúšať a oťukať naše e-biky a zároveň podrobnejšie prediskutovať vaše individuálne želania a požiadavky.

 

                                             Daľšia kapitola článku   >>> 



Neviete si rady s nákupom?
Navštívte nákupného poradcu Pozrite si rady a tipy na nákup
Zavolajte nám Radi Vám poradíme telefonicky 0232 44 77 00
Nechajte nám na seba kontakt Môžete nám tiež nechať telefónne číslo a my Vám zavoláme späť