Ako vybrať olympijskú os
Pod pojmom "olympijské osi" môžete nájsť mnoho produktov líšiacich sa dĺžkou osi, priemerom úchopovej časti, tvarom a samozrejme materiálom, alebo osadením otočnej nakladacej časti. Tento názov sa totiž zaužíval pre všetky osi s priemerom nakladacej časti 50 mm (teda na kotúče s vrtaním 50 mm).
Pri výbere olympijskej osi pre vaše fitness centrum, alebo domáci tréning je dôležité vedieť niekoľko zásadných informácií, ktoré ovlyvnia nie len životnosť olympijskej osi, ale aj bezpečnosť a maximálne výkony pri vašom tréningu.
Poďme sa teda na ne pozrieť bližšie.
Rozmery a priemer osi
Dĺžka osi - u olympijských ôs môžete naraziť na osi rôznej dĺžky. Standadná dĺžka závodných ôs používaných pri súťažiach je 2 200 mm u mužskej osi až 2 010 mm u osi ženskej. Štandardná hmotnosť olympijskej osi je 20 kg (bez uzáverov), u dámskej verzie potom 15 kg. Pre cviky ako bicepsový zdvih apod. ale vo fitness centrách nájdete aj osi kratšie s dĺžkoukou 1 500, či 1 800 mm. Každopádne ak vyberáte univerzálnu osu pre crossfit, klubovú či domácu posilovňu, potom bude určite správnou voľbou najčastejšie používaná osa štandardnej dĺžky 2 200 mm.
Priemer úchopovej časti osi - štandardné súťažné osi majú priemer 28 mm a tento priemer osi nájdete aj vo väčšine posilňovien, trojbojárskych kluboch či crossfitových centrách. Okrem tohoto priemeru sú ale na trhu aj osi silnějšie s priemermi 28,5 mm, 29 mm, a 30 mm. Zvýšením priemeru osi sa zníži ich pružnosť čo je žiadúce hlavne u čisto silových disciplín ako je drep, benchpress a pod. Naopak pri cvikoch využívajúcich pružnosť osi (mŕtvy ťah, nadhod atď.) je vhodnejšia mäkkšia a teda užšia verzia osi.
Priemer otočných nakladacích tŕňov - nakladací tŕň olympíjskych ôs má vždy priemer 50 mm a pasujú na neho teda všetky "olympíjske" kotúče s vŕtaním 50 mm (reálne vŕtanie je vždy nepatrne väčšie, aby šli kotúče na osu nasunúť).
Dĺžka úchopovej časti a nakladacieho tŕňu na kotúče - štandardná dĺžka úchopovej časti je 1300 mm, dĺžka nakladacích tŕňov na kotúče potom 415 mm. Môžete nájsť ale aj osi s inými rozmermi, vždy doporučujeme strážiť, aby rozmer nakladacej časti bol v súlade s vonkajším rozpätím prípadného stojanu na činku (nakladacia časť činky by mala byť minimálne o 15 cm dlhšia než vonkajšíe rozpätie stojanu, aby šla činka pohodlne odložit).
Rysky pre optimálny úchop olympijskej osi - na osách bývajú spravidla vyznačené jeden až dva páry rysiek. Tie označujú základný úchop v šírke 81 cm pre bench-press, prípadne aj druhý 91 cm pre mŕtvy ťah, trh a nadhod. Tieto rysky mimo iného zabraňujú aj nerovnomernému držaniu osi počas cvičenia.
Nosnosť osi, pevnosť osi v ťahu
Druhou zásadnou vecou pri výbere olympijskej osi je jej materiál určujúci vlastnosti osi, hlavne jej nosnosť. Väčšina zákazníkov sleduje pri nákupe prioritne udávanú nosnosť v kg, čo nie je optimálne. Jedná sa o štatistickú hodnotu, ktorá nezodpovedá reálnemu zaťaženiu osi pri cvičení.
Oveľa dôležitejšia je hodnota pevnosti v ťahu udávaná v jednotkách PSI (príp. MPa). Čím vyššia hodnota, tým kvalitnejšia osa, vyššia nosnosť a aj dlhšia životnosť osi pri správnom používaní. Tento údaj udáva pri akom zaťažení osa praskne. Lacné osi mávajú hodnoty medzi 130 a 150 PSI, osy strednejí kategórie 160 až 180 PSI. Skutečne kvalitné osi určené pre komerčné využitie a náročné silové tréningy potom dosahujú hodnôt 190 až 230 PSI, tieto osi už znesú aj extrémne zaťaženie. Naopak pri ťažkých vahách môžu pri osách s PSI pod 150 PSI vznikať trvalé deformácie a ohnutia.
Pružnosť osi
Pružnosť osi je u všetkých značiek ôs prakticky zhodná (modul pružnosti v ťahu cca 205-215 GPA). Zmeny pružnosti osi môžete teda docieliť buď zmenou dĺžky osi, jej priemeru, alebo zmenou dĺžky úchopovej a nakladacej časti.
Dlhšia a užšia osa bude teda pružnejšia než osa s "hrubším" priemerom úchopovej časti či celkovo kratšia. A keďže dĺžka úchopovej a nakladacej časti býva zhodná, nejčastejším riešením zmeny pružnosti je navýšenie priemeru osi na 29 až 30 mm. Každý milimetr spôsobí zásadný rozdiel v pružnosti a chovaní osi pri tréningu. Pokiaľ teda chcete osu pružnejšiu, voľte štandardný priemer 28 mm, pokaiaľ chcete osu ktorá pruží menej, doporučujeme zvoliť osu s atypickým priemerom 29 či 30 mm.
Teoreticky je možné pružnosť osi ovplvniť aj dĺžkou nakladacích tŕňov, ktoré určujú vzdialenosť kotúčov od stredu osi. Čím je nakladací tŕň dlhší, tým bližšie sú kotúče ku stredu osi a prehýbanie osi je menšie. Naopak predĺžené verzie osi (tzv. deadlift bar, elephant bar) sú veľmi pružné.
Vždy je dôležité prispôsobiť nákup osi vašej disciplíne. Vzpierači ocenia čo najväčšiu pružnosť osi s ohľadom na využitie nahromadenej energie v ose pre maximálny výkon. Naopak pre silový tréning je vhodnejšia tuhá osa, bez nežiadúceho vlnenia a vibrácií.
Dôležitá bude tiež vhodná voľba kotúčov umožňujúcich napr. odhadzovanie (tzv. bumpery) alebo voľba materiálu podlahy, na ktorej je osa spoločne s kotúčmi odkladaná.
Aké radlovanie zvoliť ?
Radlovanie, alebo inak vrúbkovanie osi zaručuje pevný úchop bez preklzovania osi. Jednotlivé osi sa líšia hĺbkou vrúbkovania a ich "ostrosťou". Jeho vnímanie je individuálne a to čo jeden považuje za nepríjemne ostré radlovanie druhému nestačí pre pocit istoty úchopu. Rovnako tak sa požiadavky na ostrosť a hĺbku radlovania lišia podľa využitia osi. Trojbojárovi hrubšie a ostrejšie radlovanie vadiť nebude, avšak človeku trénujúcemu dynamický nadhod určite áno. Ostré radlovanie samozrejme zaručí istejší úchop, na druhú stranu pri pohybe činky je nepríjemné a nežaidúce. Značkové osi teda spravidla volia kompromis a to rozumne hlboké a jemné radlovanie. Ideálne je, ak máte možnosť, pred nákupom osi vyskúšať, aby vám vyhovovala.
Povrchová úprava osi
Ako povrchová úprava olympijských ôs sa používa chróm, zinkovanie, prípadne sa osi predávajú úplne bez povrchovej úpravy tzv. surové.
V prípade, že ste laik, či bežný cvičenec, povrchová úprava olympijskej osi vás bude asi zaujímať skôr z pohľadu vzhľadu osi a jej ochrany pred korózou. Pre profesionálov je ale veľmi dôležitá s ohľadom na cit, ktorý pri držaní činky majú. Pokiaľ je osa povrchovo upravená zinkovaním alebo chrómom, nie je radlovanie osi tak ostré.
Profesionálny lifteri u ktorých už hrá rolu každý sebemenší detail niekdy používajú práve olympijské osi bez povrchovej úpravy, čo ale obnáša pravidelnú starostlivosť o osu, jej kefovanie, čistenie a konzervaci. Dôvodom je práve väčší cit pri prenose signálov od nervových zakončení v ruke do mozgu. Podvedome potom korigujeme presné držanie, stabilitu a optimálny tlak do činky. Aj to je dôvod prečo je nevhodné s akoukoľvek činkou cvičiť v rukaviciach.
Konštrukcie nábojov olympijskej osi
Posledným parametrom, ktorý by som spomenul je vnútorná konštrukcia nakladacích tŕňov na kotúče. Tie môžu byť vybavené buď klznými púzdrami, alebo špeciálnymi ihlovými ložiskami. Oboje má svoje výhody a nevýhody, opäť záleží na cvikoch, ktoré s olympijskou činkou chcete vykonávať. Klzké púzdra nezaistia tak plynulé a rýchle "pretočenie" nakladacieho tŕňu ako ihlové ložiská, na druhú stranu dávajú väčšiu stabilitu prí výťahu činky. Ihlové ložiská sú jednoznačne nutné pri dynamických cvikoch a teda vzpieračských ôs, kde je potrebné se ľahko dostať "pod činku", tak aby nedošlo ku zraneniu zápästia.
Široký sortiment olympijských os najdete v našem eshopu v sekci Olympijské osi.
Ak by ste s výberom olympijskej osi potrebovali poradiť, neváhajte sa obrátiť na našich technikov, ktorí sú vám k dispozícii v pracovné dni od 9,00 do 18,00 hodín na našej zákazníckej linke 0232 44 77 00.
Prajeme vám šťastnú ruku pri výbere vašich rukavíc a veríme, že vám pomôžu dosiahnuť vašich cieľov. Váš špecialista na fitness - Fitham.sk