Ako vybrať športtester
Športtester je označenie pomerne specifického typu prístroja, ktorý je veľmi často zameňovaný za fitness náramky alebo chytré hodinky. Väčšina ľudí sa pri nákupe športtesteru mylne domnieva, že ide o zariadenie zlučujúce všetky 3 produkty dokopy. Lenže každý z týchto výrobkov je primárne určený k niečomu trochu inému.
Fitness náramok je iba takou odľahčenou verziou športtesteru, ktorý disponuje len základným meraním obmedzeného množstva hodnôt (napr. počet nachodených krokov) a ešte k tomu je treba počítať s tým, že výsledky nepatria k tým najpresnejším. Z obecného hľadiska môžeme tvrdiť, že fitness náramok je primárne určený k tomu, aby Vás donútil aspoň k nejakému pohybu.
Smart hodinky sú primárne určené na prepojenie s Vaším smart telefónom a skôr ako o športových aktivitách Vás informujú o tom, kto Vám práve volá, píše správu alebo akú udalosť máte uloženú v kalendári a pod. Jedná sa tak o zmenšeninu Vášho mobilného telefonu, ktorý máte neustále pri sebe na ruke.
Oproti tomu športtester, je možné označiť za osobného trénera pri realizácií najrôznejších pohybových aktivít. Je určený na meranie viacerých hodnôt naraz a to, čo robí športtester športtesterom, je práve ďaleko väčšie množstvo funkcí. Oproti už zmieneným "konkurentom" sú pri nich aplikované ďalšie meracie senzory a vyhodnocovania získaných dát. Aj preto ich môžete nájsť v ponukách predajcov za ďaleko vyššiu cenu než fitness náramky.
Športtestery: aký šport či druh pohybu budete monitorovať
Väčšina výrobcov rozdeľuje svoje modelové rady podľa toho, k akému účelu sú športtestery využívané. Preto sa pri výbere športtesteru pripravte na to, že sa stretnete hneď s niekoľkými kategóriami, ktoré sa líšia hlavne pridruženými funkciami vhodnými práve pre tú alebo inú pohybovú aktivitu.
Veľmi dôležité je teda uvedomiť si, akému športu sa budete venovať a aké informácie sledovať a analyzovať. V dnešnej dobe sa už športtestery dokážu zamerať priamo na daný druh športu a vďaka tomu monitorovať Vaše telo presne podľa toho, či práve idete na lyžiach alebo šľapete na bicykli/rotopéde či práve bežíte svoju obľúbenú trasu, vonku či na bežiacom páse.
Športtestery: meranie tepovej frekvencie
Tepová frekvencia sama o sebe je nejzásadnejší údaj k tréningu a to či už chcete pracovať na svojej fyzickej kondícií alebo len schudnúť. Športtester by Vám teda určite mal ponúkať meranie a sledovanie tejto hodnoty, aby Vaše cvičenie bolo čo nejefektívnejšie.
Trendom posledných rokov sú jednoznačne optické snímače tepovej frekvencie zo zápästia umiestené priamo na zadnej strane "hodiniek". Poznáte ich podľa diód (spravidla zelených). Optické snímanie dokáže merať prietok krvi tesne pod kožou a tým vyhodnocovať tepovú frekvenciu. Ide o veľmi pohodlné riešenie, ktoré Vám pri športe nijak neprekáža. Na druhú stranu je potrebné povedať, že u tejto varianty nie je možné očakávať vysokú presnosť merania, pretože princíp funguje na bázi rozdielnej farby pokožky v dôsledku prietoku krvi. Pretože krv do zápästí prúdi s meškaním a algoritmus spracovania nameraných optických hodnôt predsa len nejakú dobu trvá, môže sa stať, že optické merače reagujú na rýchle zmeny tepovej frekvencie pomaly alebo menej presne (veľké výkyvy).
Nejvyužívanejším riešením, pre čo nejpresnejšie meranie, je bezdrôtové propojenie športtesteru a hrudného pásu, ktoré naopak ponúka presnosť merania EKG. Hodnoty sú získavané priamo zo srdečnej činnosti (pomocou zmien elektrického potenciálu). Komunikácia so športtesterom prebieha analógovo alebo digitálne. Ak vykonávate hromadný šport, radšej voľte digitálny prenos, ktorý je zašifrovaný a tak nie je rušený hrudnými pásmi ostatných jedincov.
Najčastejší mechanizmus prepojenia hrudného pásu a športtesteru sú frekvenčné pásma Bluetooth či 5kHz, v menej prípadoch potom iným frekvenčným pásmom. Nemusíte sa tak obávať nepohodlného pripojenia akýmkoľvek káblom. Niektoré vybrané značky predávajú športtester a hrudný pás v sete za zvýhodnenú cenu, čo môže Váš výber ešte viac zjednodušiť. V ďaleko väčšej miere bude však hrudný pás nutné dokúpiť. Z dôvodu správne fungujúcej konektivity športtersteru a hrudného pásu doporučujeme voliť od overených výrobcov ako napr. POLAR.
Určitou nevýhodnou hrudných pásov je nutnosť obliekať si ich pod oblečenie a potreba pritisknutia elektród na holú kožu - ideálne navlhčenú z dôvodu vodivosti.
Monitorovanie tepovej frekvencie pri Vašich športových aktivitách doporučujeme vždy každému a bez výnimky. Pre Vaše telo nie je obecne zdravé prekračovať jej maximálne hranice, nehľadne na to, že je to aj z pohľadu výsledkov, veľmi neefektívne. Maximálnu hranicu Vašej tepovej frekvencie je možné určiť zjednodušene následujúcimi výpočtami.
Muži: 220 - vek
Ženy: 230 - vek
príklad: Som muž, mám 40 rokov, hranica mojej maximálnej tepovej frekvencie pri športových aktivitách je približne 180.
A tu sa športtester opäť prejaví ako dobrý tréner na zápästí. Môžete si nastaviť upozornenie na prekročenie tepovej frekvencie podľa cieľov aktivity, ktorú vykonávate. Iný pulz srdca budete dodržovať v prípadoch, kedy chcete chudnúť a inú úroveň zase pri práci na zlepšení svojej kondície. Nižšie nájdete bežne udávané hodnoty:
Športtestery: GPS funkcie a navigácia
Športtester s integrovaným GPS modulom Vám príde vhod v okamihu, keď chcete zaznamenať svoju trasu, a to nie len v podobe dosiahnutej vzdialenosti alebo tempa. Výhodou GPS je napríklad to, že so sebou pri danej aktivite nemusíte nosiť mobilný telefón a použiť ho môžete v najrôznejších režimoch napríklad pri behu, cyklistike, na bežkách či pri obyčajnej chôdzi.
Drahšie modely ponúkajú GPS aj funkce navigačné, na hodinkách potom vidíte presne kade sa vydať, kde sa práve nachádzate a pod.
Počítať musíte s tým, že športtester s GPS modulom bude o niečo väčší a pri aktívnom zapnutí GPS bude dochádzať k rychlejšiemu vybíjaniu batérie. U dobre vybavených modelov sa rýchlejšiemu vybíjaniu batérie dá predísť stanovením časovej frekvencie získániu GPS signálu pomocou tzv. intervalového merania (napr. každých 60 sekúnd a pod.). Pre bežné využitie je táto presnosť úplne dostatočná.
GPS funkcie (vzdialenosť, rýchlosť) si zároveň moc neužijete pri halových aktivitách, tu ale môžete využiť alternatívu v podobe nožných snímačov (niekdy označované ako "foodpod"), ktoré Vám po správnej kalibrácií ponúknu až 98% presnosť.
Vlastnou kapitolou sú cyklomodely športtesterov, u ktorých je možné získať ďalšie hodnoty, vďaka snímačom rýchlosti, kadencie (frekvencie) šľapaní a výkonu vo Wattoch. Vďaka takýmto snímačom už máte svoj tréning naozaj pod veľmi presnou a profesionálnou kontrolou.
Športtestery: funkcie smart hodiniek a ďalšie parametre
GPS a monitorovanie tepovej frekvencie sú najvyužívanejšími funkciami, každopádne športtestry ponúkajú ďaleko širšiu škálu vychytávok a ďalších meracích senzorov či výpočtov. Ako sme už uviedli výššie, s cenou športtestru rastie jeho vybavenosť a my sa Vám nižšie pokusíme popísať aspoň pár základných funkcí a parametrov.
FUNKCIE SMART HODINIEK
Obľúbenými "vychytávkami" širokej verejnosti sú funkcie smart hodiniek. Vďaka propojeniu s Vaším mobilným telefónom, dokážete rýchlo reagovať napr. na prichádzajúce volania, SMS správy či e-maily bez toho, aby ste museli vytiahnuť Váš mobilný telefon z vrecka. Akonáhle budete využívať hodinky aj týmto spôsobom, urite tiež odceníte vysoké rozlíšenie ich displeja a možnosť jeho dotykového ovládania. Výrobci športtesterov sa takým funkciám venujú čím ďalej tým viac , pretože si sú vedomí, že to k aktuálnemu tempu života a životnému štýlu proste patrí.
VODEODOĽNOSŤ
Aj keď sa práve nechystáte venovať vodným športom, myslite na to, že nepriaznivé počasie či kontakt s vodou Vás môže zastihnúť prakticky pri akejkoľvek outdoorovej aj indoorovej aktivite, preto vodeodolnosť určite nepodceňujte. Navyše dávať si hodinky dolu z ruky pri každom umývaní rúk a pod. tiež nie je práve pohodlné. Športtestery tento parameter nejčastejšie označujú týmto spôsobom:
TEPLOMER
Športtester je schopný Vás informovať o tom, aká je okolná teplota.
VÝŠKOMER
Senzor, ktorý zisťuje v akej nadmorskej výške sa práve nachádzate. Meranie prebieha spravidla na základe barometrického tlaku vzduchu.
KOMPAS
Ďalšia užitočná funkcia, vďaka kompasu budete schopný rozlišovať všetky svetové strany.
AKCELEROMETER
Slúži primárne na detekciu orientácie a pohybu. Spoločne s gyroskopom tvoria neoddeliteľnú súčasť športtesteru a sú schopné nezávisle od signálu či pripojenia k mobilnému telefónu zaznamenávať Vaše celodenné aktivity. Pri niektorých modeloch akcelerometer nahrádza GPS modul pre meranie ubehnutej/ubehnutej vzdialenosti, avšak s nižšou presnosťou.
TEST KONDÍCIE (VO2max)
Jednoduchý, relatívne presný a rýchly spôsob určenia maximálnej aeróbnej kapacity (VO2max) každého jedinca. Vychádza z tepovej frekvencie a predstavuje odhad množstva kyslíka, ktoré ste schopní spotrebovať na 1kg telesnej váhy. S rastúcou kondíciou sa ukazovateľ zvyšuje.
DOBA REGENERÁCIE
Veľmi užitočná funkcia, kedy športtestre po fyzickej záťaži dokážu vyhodnotiť Vašu ďalšiu aktivitu a spánok a upozorniť Vás, kedy budete znova plne pripravení na ďalšiu fyzickú záťaž.
LAKTÁTOVÝ PRÁH
Laktátový prah označuje intenzitu cvičenia, pri ktorej sa začne akumulovať laktát (kyselina mliečna) v krvnom riečisku. Vďaka testu v hodinkách zistíte, pri akej tepovej frekvencii sa organizmus začína zakysľovať a rásť Vaša únava.
OBNOVENIE SRDCOVÉHO TEPU
Funkcia "Obnovenie srdcového tepu" využíva snímač srdcového tepu a vypočítava rozdiel medzi srdcovým tepom pri tréningu a srdcovým tepom dve minúty po jeho ukončení. Vďaka tejto funkcii teda napr. zistíme, za ako dlho sa nám tepová frekvencia vráti do kľudovej zóny, čo ukazuje na mieru trénovanosti či únavy.
Športtestery: výdrž batérie
Veľmi starostlivo zvážte, na akú aktivitu športtester kupujete, aké funkcie budete na "hodinkách" využívať a aký pohotovostný čas športesteru bude k danej aktivite potrebný. Váš budúci výber totiž určite ovplyvní práve aj parameter „výdrž batérie“.
S počtom funkcií, ktoré Vám prístroj ponúka, sa zvyšujú aj nároky na batériu. Aj z tohto dôvodu, majú športtestery dobíjaciu batériu (iné kupovať ani neodporúčame). Všeobecne sa dá povedať, že výdrž batérie rastie s ich cenou, čím drahší model, tým väčšia výdrž batérie.
Vo výdrži batérie je veľký rozdiel v momente, keď športtester beží v bežnom režime alebo má zapnutý GPS modul, ktorý má asi najzásadnejšiu spotrebu energie. K ďalším náročnejším funkciám na batérii sa radí určite optický snímač tepovej frekvencie alebo pokiaľ je zabudovaný a využívaný mp3 prehrávač.
Až teda budete parameter výdrž batérie porovnávať, zamerajte sa aj na to, medzi akými športtestermi porovnávate. Nie je možné napr. porovnávať "hodinky" s GPS modulom a "hodinky" bez neho. Asi najjednoduchšie je rozdeliť si výdrž batérie na 2 kategórie:
1) BĚŽNÁ PREVÁDZKA (režim smart hodiniek)
2) SO ZAPNUTÝM GPS MODULOM
Športtestery: cena
Ďalej by sme mohli športtestery rozdeliť do niekoľkých cenových skupín, pretože ako sme spomenuli vyššie, cena jednotlivých modelov je ďalším faktorom ovplyvňujúci napr. výdrž batérie. Každý model môže vynikať samozrejme niečím iným, ale napriek tomu sa pokúsime všeobecne rozdeliť športtestery do cenových skupín a priblížiť Vám, ako sa výdrž batérie v jednotlivých skupinách pohybuje.
1) ŠPORTTESTERY DO 200 €
V bežnej prevádzke by mali športtestre vydržať nabité aj niekoľko týždňov, spravidla sa výdrž pohybuje medzi 1 až 3 týždňami.
Pokiaľ budú mať modely zabudovaný GPS modul a ten bude aktívny, počítajte s výdržou len v rozmedzí pár hodín. Všeobecne sa dá povedať, že údaj okolo 10 hodín už je veľký nadštandard pre túto cenovú skupinu, skôr sa výdrž pohybuje do 8 hodín.
2) ŠPORTTESTERY OD 200 - 400 €
V bežnej prevádzke by Vám batéria mala vydržať od 1 do 4 týždňov.
S aktívnym GPS modulom to môže byť medzi 8 a 16 hodinami.
Ako už bolo popísané vyššie niektoré modely ponúkajú aj tzv. intervalové meranie, GPS sa aktivuje napr. 1x za 60 sekúnd, tento typ merania je ďaleko šetrnejší k výdrži batérie a tá sa tak predlžuje aj na niekoľko dní, len sa musíme zmieriť s menšou presnosťou , pretože športtester potom chýbajúce hodnoty dopočítava.
3) ŠPORTTESTERY NAD 400 €
V bežnej prevádzke by Vám mala batéria vydržať od 2 do 6 týždňov.
S aktívnym GPS modulom to môže byť od 14 do 60 hodín (výnimočne aj viac).
Ako už bolo popísané vyššie niektoré modely ponúkajú aj tzv. intervalové meranie, GPS sa aktivuje napr. 1x za 60 sekúnd, tento typ merania je ďaleko šetrnejší k výdrži batérie a tá sa tak predlžuje aj na niekoľko dní, len sa musíme zmieriť s menšou presnosťou , pretože športtester potom chýbajúce hodnoty dopočítava.
Športtestery: aplikácia do PC a smart zariadení
V okamihu, keď so svojim novým športtesterom dokončíte danú aktivitu, bude Vás určite zaujímať, ako ďalej pracovať so získanými dátami. Prezeranie výsledkov iba na displeji športtesteru nie je vždy optimálne z dôvodu veľkosti a rozlíženia displeja. Možno však využiť ďalšie možnosti.
Väčšina výrobcov a značiek má vlastné internetové a mobilné aplikácie na vyhodnocovanie a zdieľanie Vašich výsledkov. Presun dát je veľmi jednoduchý, vo väčšine prípadov sú na to využívané USB káble či bezdrôtové pripojenie pomocou Bluetooth alebo Wifi.
Dáta pri aktivite sú primárne ukladané do internej pamäte športtesteru. Tu sa len líši veľkosť ich úložiska, ktorá spravidla môže byť od niekoľkých málo Megabytov až do niekoľkých desiatok Gigabytov.
Na trhu je internetových a mobilných aplikácií celý rad, niektoré umožňujú aj plánovanie tréningu dopredu (fázový aj intervalový tréning) spoločne s cieľmi, ktoré chcete dosiahnuť - každý deň si tak môžete sledovať, ako sa v cvičení posúvate a to pohodlne na tablete, počítači či Vašom šikovnom mobilnom telefóne. Pri výbere športtesteru odporúčame vyberať z overených aplikácií ideálne priamo od výrobcu (napr. POLAR Flow).
Športtestery: design
Šport a všetko okolo neho je oveľa dostupnejšie ako predtým a športtestre si dnes kupujú aj menej aktívni ľudia, pre ktorých je športtester symbolom zdravého životného štýlu a súčasťou imidžu. Na tento trend zareagovali aj výrobcovia športtesterov. Výsledky sú často ohromujúce a niektoré športtestre resp. "hodinky" môžeme označiť priamo za skvosty, ktoré dokážu perfektne ozdobiť Vaše zápästie aj na firemných a iných spoločenských akciách.
Športtestery: záruka a servis
Na trhu dnes nájdete veľké množstvo predajcov, ktorí ponúkajú športtesterov za rôzne ceny a rôzneho pôvodu vrátane zahraničných trhov (Poľsko, Maďarsko atď.). Vždy myslite na to, že je dôležité nakupovať športtestery u overených a autorizovaných predajcov. V prípade opaku vás môžu čakať problémy s ovládaním, ktoré budú v cudzom jazyku. Ďalšou nepríjemnou kapitolou sú prípadné nevybavené reklamácie či záručný a pozáručný servis.
Kvalitný športtester stojí rádovo stovky eúr, odporúčame teda voliť z preverených predajcov s kvalitným poradenstvom a oficiálnym zastúpením danej značky.
Fitham s.r.o. je už vyše 10 rokov autorizovaným predajcom všetkých športtesterov, ktoré nájdete v našej ponuke. Kvalita, záruka, servis a odborné poradenstvo sú u nás absolútnym štandardom, rovnako ako pôvod z oficiálnej českej distribúcie s plnou zárukou.
Široký sortiment nami ponúkaných modelov nájdete v našom eshope v sekcii Váhy, pulzmetre.
Pokiaľ by ste s výberom špottesteru potrebovali poradiť, neváhajte sa obrátiť na našich technikov, ktorí sú vám k dispozícii v pracovné dni od 9,00 do 18,00 hodín na našej zákazníckej linke 0232 44 77 00.
Prajeme vám šťastnú ruku pri výbere Vášho športtesteru a veríme, že vám pomôže upevniť vaše zdravie a dosiahnuť vaše ciele. Váš špecialista na fitness - Fitham.sk