Príďte si osobne vyskúšať a nechať poradiť s výberom trenažérov, posilňovacích strojov či fitness doplnkov na domáce cvičenie. Naši odborní poradcovia vám radi všetko vysvetlia na najväčšej pobočke v Bratislave.
Benefit icon Doprava ZADARMO nad 79 EUR Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezieme a zmontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záručný aj pozáručný Benefit icon CEZ 100 ZNAČIEK V PONUKE viac ako 40 000 ks skladom Benefit icon Odoslanie v deň
objednania do 15 h

Jednoručné činky a cvičenie s nimi

Jednoručné činky sú základnou pomôckou pre rôzne formy posilňovania doma alebo vo fitness centre. Ich najväčšiou výhodou je, že sa dajú používať pri veľkom spektre cvikov a tým umožňujú precvičenie väčšiny svalových partií. Pokiaľ už nie je dostačujúca intenzita cvičenia s vlastným telom, zvýšenie záťaže dosiahnete práve použitím činiek. Cena jednotlivých činiek je oproti fitness strojom a iným zložitejším pomôckam rapídne nižšia a k ich skladovaniu potrebujeme minimálny priestor. Jednoručné činky môžeme všeobecne rozdeliť na také, ktoré majú nemennú hmotnosť a na činky nakladacie s možnosťou pridávania závažia.

 

Monobloky / aerobik činky so stálou hmotnosťou slúžia k ľahšiemu posilňovaniu alebo dynamickému cvičeniu (aerobik, zumba, piloxing, fitbox a pod.) alebo cviky pre ženy v rámci rysovania svalov a chudnutia. Delíme ich na niekoľko základných typov. U odlišných výrobcov je možné zaznamenať drobné rozdiely vo výrobe alebo tvare, ale použité materiály sú väčšinou totožné.   

 

1. Jednoduchou a najlacnejšiou variantou vhodnou predovšetkým na rekreačné cvičenie sú vinylové činky, ktoré majú kovové jadro potiahnuté farebnou vynilovou vrstvou. Sú bežne dostupné vo váhe 0,5 až 6 kg. 

2. Obdobou vynilových činiek sú činky s neoprenovým povrchom, ktorý je zdrsnený a zvyšuje istotu úchopu pri spotených dlaniach. 

 

 

3. Špeciálnou variantou vhodnou predovšetkým na aerobic alebo nácviky úderov sú aerobic činky, ktoré vďaka istiacemu popruhu cez chrbát ruky poskytuje maximálne zabezpečenie úchopu pri dynamických  pohyboch.

 

4.Ďalším typom jednoručiek je kovový monoblok v celokovovom prevedení (oceľ) s chrómovaným povrchom. Niektorí výrobci vylepšujú úchopovú plochu mäkčenou / molitánovou vrstvou. Z hľadiska kvality materiálu a odolnosti sú na tom najlepšie, to ale znamená i vyššiu cenu.

 

Nakladacie činky sú charakteristickejšie viac pre fitcentrá a cvičia s nimi prevážne muži, pretože umožňujú zvyšovať záťaž až na niekoľko desiatok kilogramov. Ich vyhotovenie, jak hriadeľu, tak kotúčov je kovové (oceľ) s chrómovanou alebo inou úpravou kovového povrchu. Základné hmotnosti nakladacích činiek sa bežne dajú zakúpiť v sade 10 kg alebo 20 kg. Tieto sady sú zložené z hriadeľu činky so závitom, kotúčov a bezpečnostných matíc. Ďalšie závažia / kotúče sa dajú dokúpiť podľa potreby, hlavne je nutné vedieť priemer hriadeľu. Pričom dnes je obvyklým a najrozšírenejším štandartom priemer 30 mm.     

 

Cvičenie s jednoručnými činkami

Faktom je, že aerobné cvičenie má priaznivé účinky na zdravie, pretože naše bunky si prostredníctvom neho zvykajú na situáciu s nižšou hladinou kyslíku a energie, čím sa zvyšuje odolnosť organizmu. Dochádza k zrýchleniu a zvýšeniu srdcovej činnosti, zvýšeniu krvného tlaku a rozširovaniu ciev. Štúdie potvrdzujú, že pravidelná aerobná záťaž a nízka hmotnosť pôsobí ako preventívny faktor pri vzniku hypertenzie (vysokého tlaku), infarktu myokardu a ďalších kardiovaskulárnych chorôb. Pri aerobnom cvičení klesá hladina LDL cholesterolu, ktorý je jedným z hlavných rizikových faktorov pri vzniku uvedených ochorení. Zvýšením záťaže ešte viac neposilníte  len svaly a kosti, ale aj stabilitu a funkčnosť kĺbov.

 

Ženy využívajú činky nižšej hmotnosti najmä pre vyrýsovanie paží a trupu pri aerobiku a fitness. Obvykle začínajú cvičiť so záťažou okolo 0,5 – 2 kg v závislosti na postave a kondícii, v ktorej sa momentálne nachádzajú. Muži v rámci kondičného cvičenia a programu zameraných na zväčšenie svalovej hmoty využívajú väčšinou nakladacie činky, ktorých záťaž sa dá prispôsobiť. Základná metodika a pravidlá pre cvičenie s činkami sú pre všetky rovnaké. Týkajú sa postavenia trupu a hlavy alebo dýchania a môžme ich definovať takto: 

 

1. pozícia hlavy v predĺžení tela

2. rovný postoj, kolená mierne pokrčené

3. ramená dolu od uší, lopatky smerom nadol

4. nádych vo fázi kedy sval nepracuje naplno, výdych pri zábere svalu

 

Pokiaľ začínate a nie ste si istí správnosťou cvičenia a technikou cvikov, odporúčame Vám navštíviť skupinové lekcie cvičenia alebo využiť služieb osobného trénera. 

Návodom pre ženy môže byť i publikácia Fitness pre ženy - anatómia, kde nájdete všetky informácie a perfektne popísané cviky s jednoručnými činkami, obojručným hriadeľom / činkou i s vlastným telom. Pre mužov ďalej ponúkame Bodybuilding - anatómiu s prehľadom cvikov s činkami a na strojoch. 

 

Niekoľko základných cvikov s činkami vhodných pre ženy nájdete v nasledujúcej videoukážke.

 

 

Pre mužov ako základná inšpirácia opäť videoukážky nižšie.

 

 

 

Neviete si rady s nákupom?
Navštívte nákupného poradcu Pozrite si rady a tipy na nákup
Zavolajte nám Radi Vám poradíme telefonicky 0232 44 77 00
Nechajte nám na seba kontakt Môžete nám tiež nechať telefónne číslo a my Vám zavoláme späť