Novoročné predsavzatie si každoročne dáva až 70% ľudí. Nie je na tom nič zlé, práve naopak. Je ale nutné si dávať také ciele, ktoré sú splniteľné a navyše v reálnom čase. Zvoľte, či patríte do skupiny kedy s niečím chcete skoncovať, alebo do skupiny kedy chcete s niečím ešte len začať?
Medzi najčastejšie predsavzatia patrí chudnutie, začať behať a cvičiť a jesť zdravo. Pokiaľ ste na štarte a chcete začať chudnúť a športovať, potom sme pripravili článok práve pre Vás. Ako teda také predsavzatie dodržať?
Cvičenie
Začnite postupne. Základ je ísť do všetkého s rozvahou, nestrhať sa hneď na úvod, ale urobiť si plán, ktorý následne budete dodržiavať. Hlavne Vás pohyb musí baviť! Pokiaľ máte možnosť, choďte si zabehať von alebo využite Váš rotopéd či behátko doma. Vyskočte z gauča a na 40-60 minút, 2 - 3x týždenne sa skúste trochu zapotiť. Intenzitu pohybovej aktivity je potrebné voliť skôr miernejšie, tak aby Váš tep zostal v aeróbnej zóne, teda v nižšej tepovej frekvencii, okolo 70% maxima. (Maximum orientačne zistíte odčítaním svojho veku od čísla 220, napr. pre 35-ročného človeka 220-35 = 185 tepov/minútu). Všeobecne platí, že pokiaľ môžete počas cvičenia hovoriť, potom to robíte správne.
Pokiaľ chcete mať detailný prehľad o Vašom tepe pri cvičení, môžete využiť tzv.. športtesterov.
Strava
Chudnúť bez úpravy doterajšej stravy ale nebude efektívna. Vyraďte zo svojho jedálnička jednoduché cukry, sladkosti a tučné jedlá. Zaraďte strukoviny, viac zeleniny, ovocia, nízkotučné produkty. Jedzte pravidelne niekoľkokrát denne v menších porciách. Zaraďte viac bielkovín, mäso, vajíčka, ale aj sacharidy v podobe ryže, zemiakov, cestovín. Hlavné je nedržať hladovku, ale jedlo si počas dňa rozumne rozvrhnúť. Zahrňte sacharidy hlavne dopoludnia, popoludní sa potom zamerajte na bielkoviny, vlákninu a zdravé tuky napr. z rýb a orechov.
Doplnky stravy
Nesmieme zabudnúť ani na doplnky stravy, ktoré hrajú taktiež dôležitú úlohu. Či už hovoríme napríklad o bežne dostupných vitamínoch, ktoré potrebujeme v zimných mesiacoch viac ako inokedy či ďalších pomocníkoch pri cvičení a regenerácii. Nezabudnite teda dopĺňať aminokyseliny, ktoré dopomôžu k ochrane a obnove svalového tkaniva alebo kvalitné proteíny pre rast svalov. Chcete viac chudnúť, zapracovať na spaľovaní? Navštívte náš eshop a vyberte si z osvedčených produktov L-Carnitin a dalších doplňků stravy vč. zdravých náhrad jídla.
Ktorý z cardio strojov bude pre Vás najlepší?
Pokiaľ sa chystáte na kúpu nejakého domáceho cvičebného stroja, vyberajte starostlivo a nechajte si poradiť odborníkom. Domáci cardio trenažér je dobrý pomocník, keď sa Vám nechce von a pritom chcete dosiahnuť svoj cieľ.
Môžete vyberať z hlavných typov:
Bežecký trenažér, pás
Bežecký pás je úžasný v tom, že nepotrebujete žiadnu prípravu alebo kondíciu a môžete začať cvičiť ihneď. Pás je možné nastaviť na takú rýchlosť, aby Vám vyhovovala, Vaša tepová frekvencia bola na správnej hodnote a Vás to bavilo. Zo začiatku môžete iba chodiť, až postupom času môžete skúsiť ľahký beh.
Pás je určený pre všetkých, pretože chôdza je prirodzenou súčasťou nášho života.
Rotopéd, ergometer
Hoci sa môže zdať, že iba sedíte a len točíte nohami, opak je pravdou. Na rotopede sa dá krásne chudnúť a spaľovať prebytočné tuky. Svaly nôh sú totiž tými najväčšími na Vašom tele. Rovnako ako je to pri bežeckých pásoch, je nutné začať zvoľna. Pozor na čítanie pri jazde, často potom máte zlé držanie tela. Podstatou nie je vysoká rýchlosť, alebo "vyjsť" veľký kopec, ale vydržať šliapať aspoň 30 minút.
Veľkou výhodou je, že aj ľudia s nadváhou, po úrazoch, alebo s chorými kĺbmi, môžu pracovať na svojej kondícii.
Tzv. recumbenty majú oproti klasickým rotopédom navyše pohodlné operadlo, ktoré zaistí správne držanie tela a umožňujú šliapať horizontálne v sede.
Veslársky trenažér
Tento trenažér je na techniku síce náročnejší, ale žiadny učený z neba nespadol. Nezatracujte teda ani tento cardio stroj. Správna technika vychádza z nôh a chrbta, ale ani ruky nebudú zaháľať. Rozohriatie je na tomto stroji náročnejšie. Začnite radšej na inom cardio stroji a potom sa k veslu vráťte. Cvičenie tak pre Vás bude zábavnejšie. Veslovanie sa hodí pre všetkých vytrvalcov, budete sa na ňom tepovo pohybovať v rozmedzí medzi aeróbnou a anaeróbnou zónou. Tzn. že sa budete pohybovať medzi 70-80% maxima tepovej frekvencie. Cvičenie na veslárskom trenažéri patrí medzi najkomplexnejšie cvičenia a umožňuje zapojenie celého tela.
Eliptický trenažér
Na tomto stroji zapájame celé telo. Nohy šliapu, ruky pracujú alebo stoja. Aj preto patrí medzi najefektívnejšie cardio stroje. Neponáhľajte sa, opäť si udržujte optimálnu tepovú frekvenciu, snažte sa vydržať aspoň 30 minút. Na mnohých eliptikaloch môžete nastaviť aj stepper, alebo simulovať bežecký pás. Jedným z najlepších je napr.Freestrider.
Vďaka krúživému pohybu je cvičenie zo zdravotného hľadiska šetrnejšie ku kĺbom ako napr. klasický bežecký pás. Zapojením paží sa zvyšuje aj výdaj energie a Vy tak rýchlejšie spaľujete tuky.
Pevnú vôľu a úspešné splnenie Novoročných predsavzatí praje Váš FITHAM s. r. o.