Príďte si osobne vyskúšať a nechať poradiť s výberom trenažérov, posilňovacích strojov či fitness doplnkov na domáce cvičenie. Naši odborní poradcovia vám radi všetko vysvetlia na najväčšej pobočke v Bratislave.
Benefit icon Doprava ZADARMO nad 79 EUR Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezieme a zmontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záručný aj pozáručný Benefit icon CEZ 100 ZNAČIEK V PONUKE viac ako 40 000 ks skladom Benefit icon Odoslanie v deň
objednania do 15 h

Tréning podľa tepovej frekvencie – Základné pojmy

Chcete vedieť ako zvýšiť svoju kondíciu, vytrvalosť a výkon pri cvičení? Radi by ste sa dozvedeli ako funguje vaše telo počas chodenia, sedenia alebo náročného cvičenia v posilňovni? Chcete zistiť, či správne zaťažujete svoj organizmus počas cvičenia? Pomôže Vám k tomu merač tepovej frekvencie.

 

Práve tepová frekvencia je jedným z najdôležitejších ukazovateľov, ktorý je treba pri akejkoľvek pohybovej aktivite sledovať. Toto pravidlo platí jak pre športových začiatočníkov, tak i pre profesionálnych športovcov. Každý by mal vedieť v akých hodnotách sa pohybuje jeho tepová frekvencia. Či už behom ľahkého športového výkonu, strednej záťaže alebo náročnejšieho a ťažšieho posilňovania.

 

Čo znamená tepová frekvencia?

Tepová frekvencia nám udáva počet tepov, ktoré srdce vykoná za 1 minútu a môže byť užitočným pomocníkom pri tréningu. Preto je tepová frekvencia (TF) spoľahlivým ukazovateľom intenzity cvičenia a je možné podľa nej tréning efektívne riadiť. Všeobecne sa pulz považuje za objektívny ukazovateľ srdcovo-cievneho systému. Cvičenie podľa tepovej frekvencie má veľkú výhodu, ktorá spočíva v jej merateľnosti. To umožňujú merače tepovej frekvencie alebo sporttestery, ktoré zaznamenávajú srdcové cykly pomocou rádiových vĺn. Tieto prístroje fungujú na princípe bezdrátového prenosu a presnosť merania je založená na princípe EKG. Ďalšie zaujímavé informácie o tréningu podľa tepovej frekvencie nájdete napríklad v publikácii „Tréning podľa srdcovej frekvencie“.

 

Ako vlastne prebieha tréning prostredníctvom merania srdcovej frekvencie?

Pre tréning podľa tepovej frekvencie je potrebné najskôr stanoviť takzvané záťažové zóny. Väčšina ľudí ich pozná ako rozsahy tepovej frekvencie, v ktorých predpokladáme, že sa organizmus chová určitým spôsobom.

Športovci využívajú veľa systémov s rôznym počtom zón. Tie sa vzťahujú v rôznych kombináciach k aerobnému nebo anaerobnému prahu. Tak dosiahnu maximálnu tepovú frekvenciu. Delíme ich na dve skupiny kľudovú a maximálnu tepovú frekvenciu.

Kľudová tepová frekvencia sa meria ráno po prebudení, niekoľko dní po sebe a z nameraných hodnôt vytvoríte priemer.

Maximálna tepová frekvencia sa dosahuje pri maximálnom zaťažení. I vrcholoví športovci ju dokážu udržať len krátkodobo. Táto hodnota je ovplyvnená tréningom a vekom. Pre výpočet maximálnej tepovej frekvencie je možné využiť i jednoduchý výpočet. Stačí dosadiť do vzorca Váš vek.                  

Počítajte teda 220 - Váš vek

 

Výsledok nebude úplne presný, ale pre určitú orientáciu stačí.

S výberom sporttesterov a ďalších pomôcok vhodných pre cvičenie podľa srdcovej frekvencie Vám tiež radi pomôžeme.

Neváhajte sa na nás obrátiť.

 

 

 

 

Neviete si rady s nákupom?
Navštívte nákupného poradcu Pozrite si rady a tipy na nákup
Zavolajte nám Radi Vám poradíme telefonicky 0232 44 77 00
Nechajte nám na seba kontakt Môžete nám tiež nechať telefónne číslo a my Vám zavoláme späť