Vibračné plošiny - všeobecný prehľad pre Vás!
V dnešnej dobe sa rozširuje záujem o trenažéry vibračných plošín. Jednotlivých druhov stále pribúda a je čím ďalej tým zložitejšie pre bežného záujemcu sa v nich orientovať. Z tohto dôvodu sme sa snažili o jednoduchý prehľad na čo sa pri samotnom výbere zamerať a tak Vám pomôcť s orienáciou v tomto novom trende. V prvom rade si je treba uvedomiť, že existujú 3 základné kategórie. Pravdepodobne ste už niekedy čítali, že tento spôsob tréningu Vám pomôže s úbytkom tukovej hmoty, posilnením svalov, lymfatickým systémom, krevným obehom atď. Niektoré stroje sa ale viac orientujú na určitý druh tréningu než iné a je treba s tým pri výbere počítať.
1) Stroj "OSCILAČNÝ"
Je najpoužívanejším druhom stroja.
Tento druh tréningu je primárne orientovaný na lymfatický systém a redukciu telesného tuku. Tento typ vibrovania je najjednoduchšiou verziou a označuje sa tiež ako vybračný stroj prvej kategórie. Oscilačná platforma jednoducho povedané simuluje chôdzu, alebo striedavé prešľapovanie na mieste. Platforma je vybavená stredovým ramienkom, vďaka, ktorému sa vždy na jednom konci zdvíha a druhá klesá tak, aby boli zapojené svaly bokov a stehien, krížové svaly a stabilizačnéch svaly. Nastavenie rýchlosti sa zväčša udáva v Hertzoch (Hz). Čo je jednotka udávaúca koľko krát za sekundu sa dostane plocha z najnižšej polohy do tej najvyššiej. Štandardný počet kmitov sa pohybuje cca 1-20 Hz. Vďaka neustálemu prispôsobovaniu tela na vibrujúcej platforme má tendenciu telo reagovať a daný výdaj energie kompenzovať spalovaním tukov. Dôležité je vedieť, že pohyb pri vyššom sklone dráhy v kombinácii s nižšou rýchlosťou je vhodnejší pre úbytok váhy a pohyb s nižším sklonom dráhy pohybu a vyššou rýchlosťou je skôr vhodnejší pre silový tréning. Tento druh vibrácii nie je škodlivý na kĺbny aparát.
2) "TRIPLANAR"
Tento typ pohybu se hodnotí ako vibračný stroj druhej úrovne. Tento typ vibrácii je určený predovšetkým pre zvýšenie sily a hustoty kostí. Viacmenej sú tieto stroje dobré na redukciu tuku a podporu lymfatického systému. Škodou je, že mnoho strojov založených na tomto princípe nie je úplne ideálnych pre kĺbny aparát kvôly náhlemu smeru pohybu a veľkou silou kmitov. Kvalitnešie modely sú však vybavené tlmičmi pre utlmenie nárazov a tým šetria vaše kĺby! Platforma u triplaneru stredové ramienko nemá, takže nie ste obmedzení len pohybom do strán, ale pohyb opisuje akúsi elipsu, vďaka ktorej sa nazýva pohyb na platforme 3D pohyb. Tieto stroje majú obvykle malú amplitúdu pohybu (1-4 mm), preto majú oveľa menší rozsah pohybu, ale o to vyššiu rýchlosť. Štandardný počet kmitočtov za sekundu sa tu pohybuje niečo okolo 20-50 Hz. Táto rada strojov je z pravidla drahšia, ale s cenou rastie i masívnosť, kvalita a odolnosť strojov. Sú vhodné i do zdravotníckych a športových stredísk.
3) Stroje s "DUÁLNYM POHYBOM"
Tento typ pohybu sa hodnotí ako stroj tretej kategórie. Tento typ vibrácii kombinuje dva predchádzajúce typy. A to oscilačný i triplaner vibrácie. Tieto stroje svojou komplexnosťou dominujú nad všetkými ostatnými a kombinujú tak úplne optimálny stroj pre redukciu telesného tuku a zároveň i silový tréning. Špeciálny vnútorný mechanizmus stroja umožňuje pohyb do 3 rôznych úhlov súčasne. Najnovšie stroje sú vyrábané z tzv. HI-TECH polymérov, ktoré sa kombinujú s hydraulickými mikrolismi. Z týchto dôvodov je lepšie zvoliť značkovú renomovanú firmu, u ktorej je zaistené použitie kvalitných a drahších materiálov pre dobrú funkčnosť a trvanlivosť. Z týchto dôvodov si určite nezaobstarávajte tzv "NO NAME" značky, ktoré sú síce lacnejšie, ale značne ochudobnené a tak dlhodobo nefunkčné.